Oxford Bilim İnsanlarına Göre Covid-19 Aşısı 6 Aya Kadar Hazır Olabilir

Büyük bir denemenin arkasındaki Oxford Üniversitesi araştırmacıları Koronavirus aşısının sonbahara kadar hazır olabileceğini açıkladı.

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, önümüzdeki sekiz ay içinde tedavi edilemeyen hastalık için bir aşı hazırlayabileceklerinden eminler.

Bu ‘en iyi durum senaryosu’ daha önce ortaya konulandan çok daha erken. İngiltere’nin baş bilimsel danışmanı, bir aşı hazır olmadan önce en az 2021 olacağını söyledi. İngiltere’nin baş bilimsel danışmanı, bir aşı hazır olmadan önce en az 2021 olacağını söyledi.

Ancak, COVID-19 tedavisi geliştirmek için dünya çapında yarışan yüzlerce ekipten biri olan Oxford ekibi, bir aşının denemeye hazır olmadan salgının zirveye çıkması durumunun ‘zorlayıcı’ olacağı konusunda uyardı.

Araştırmacılar, zaten kimin enfekte olduğunu belirleyecek hiçbir test olmadığından, araştırmaya katılacak virüse maruz kalmayan insanları bulmak zor olabilir dedi.

18 ve 55 yaşları arasındaki 500’den fazla gönüllü deneye kaydoldu ve ay sonuna kadar testlere başlanacak.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan modelleme, İngiltere’nin 17 Nisan’da zirveye ulaşacağını öngörüyor. Şimdiye kadar virüs İngiltere’de 7.100 kişiyi öldürdü ve 55.000 kişiyi enfekte etti.

Araştırmacılar The Telegraph’a şunları söyledi: ‘En iyi senaryoda, 2020 sonbaharında, faz III çalışmasından aşı etkinliği ve büyük miktarlarda aşı üretme yeteneği hakkında sonuçlara sahip olacağız.’ ifadelerini kullandı.

Bu zaman diliminin ‘oldukça hırslı’ olduğunu itiraf ettiler, birçok şey bu hedefe engel olabilir.

‘Şu anda kimin daha önce enfekte olduğunu tespit etmek mümkün değildir ve virüs popülasyon boyunca hızlı bir şekilde yayılıyorsa, denemeye katılacak maruz kalmayan insanları bulmak zor olabilir.’ sözlerini kaydedildi.

‘Zirve azaldıktan sonra denemeler yapmak başka bir sorun yaratır, çünkü birçok insan o zamana kadar doğal bir bağışıklık geliştirmiş olacak ve hala bağışık olmayanların virüse maruz kalmasının daha uzun sürmesi için bulaşma miktarı düşmüş olacaktır.’ şeklinde konuşuldu.

Ve bilim adamları, kitlelere verilebilmesi için hala potansiyel ilacın üretimini büyütmek için fon almakta zorlandıkları konusunda uyardılar.

Deney katılımcıları altı ay boyunca çalışmaya katılacaklar, bu süre zarfında Oxford Aşı Merkezi’nde tarama ve aşılama için randevulara katılacaklar.

Deney katılımcılarına yeni COVID-19 aşısı veya bir kontrol aşısı enjekte edilecek.

DailyMail

42 Paylaşımlar