Özel Koruma Bölgesinde Yapımına İzin Verilen İnşaat Tepkiler Üzerine Mühürlendi

Mağusa Belediyesi, Çanakkale bölgesinde, özel koruma bölgesi olan Ayluga göletinde -Çevre Dairesi’nin onayı olmaksızın- izin verdiği inşaatı gelen tepkiler üzerine mühürledi.

Olayı eylem ve basın açıklamalarıyla gündeme getiren Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu, mühürleme kararını olumlu bulduklarını belirtti.

Platformdan yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemizde son yıllarda artan plansız yapılaşmanın herhangi bir gelişmeyi işaret etmediğini kötü bir şekilde tecrübe etmiş durumdayız.

Son olarak Mağusa’da süregelen bu zihniyet kentimizdeki yaşamı oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Ekolojik tahribat, çevre kirliliği, kamusal alanların işgali, yasadışı inşaatlar, mahalle aralarındaki çok katlı yapılar ve gittikçe artan trafik bu olumsuzluğun en çok görünen örnekleridir.

Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu olarak başlattığımız mücadele sonucunda Ayluga Sulak Alanı çevresinde inşaatı başlayan gayri yasal yapının mühürlenmesi bizim açımızdan olumlu bir gelişmedir.

Amacımız Ayluga Sulak Alanı çevresindeki arsa sahiplerini mağdur etmek değil, koruma altındaki ormanlık ve sulak alanlarımıza sahip çıkarak doğal zenginliklerimizi gelecek nesillerle de buluşturmaktır.

BM Çevre raporlarında özellikle son 20 yılda doğal sermaye amortismanını dışlayan bir ekonomik sermaye ve bu sermayeden kaynaklı diğer zenginliklerin birikiminin azalan doğal sermayeyi telafi etmekte başarısız olduğu tespit edilmiştir.

Bu nedenle doğal değerlerimiz üzerindeki korumacılık anlayışını geliştirmemiz gerekir. Ekonomik gelişim bahane edilerek çevreci yaklaşımları gözardı eden zihniyetler çağdışı kalmış zihniyetlerdir.

Bugün artık sınırlı ve hızla tüketmekte olan bu kaynakları günlük üretim ve tüketim kararlarımıza entegre ederken getirisinin ve götürüsünün çok iyi hesaplanması gerekir.

Bir takım siyasi çevrelerin ve çıkar odaklarının doğamızı daha fazla talan etmesine izin vermeyeceğimizi ve mücadelemizi yükselteceğimizi kamuoyuna bildiririz.

Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu

İlgili Haberler;

Mağusa Belediyesi’nden Özel Koruma Bölgesine Usülsüz İnşaat İzni

88 Paylaşımlar