Özel sektör emekçileri için küçük ama olumlu bir adım: Yıllar Sonra Yeni Toplu İş Sözleşmesi

Uzun zamandan sonra özel sektörde faaliyet gösteren bir iş yerinde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Bu girişim, özel sektörde sosyal ve ekonomik hakları sürekli gasp edilen ve güvencesiz çalıştırılan binlerce özel sektör emekçisi için küçük ama olumlu bir adım oldu.

DEV-İŞ’e bağlı Emek-İş sendikası ile Haspolat’daki arıtma tesisini işleten WTE Wassertechnik GmbH isimli özel bir şirket arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Emek-İş’ten verilen bilgiye göre, yıllardan sonra ilk kez, çalışanların kararlığı ve sendikaya sahip çıkmaları sayesinde özel bir şirkette sendikalaşma sağlanarak Toplu İş Sözleşmesi düzenine geçildi. 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 tarihlerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi ile çalışanların maaşlarında işçilerin lehine düzenleme yapılırken, bazı sosyal haklar kazanıldı.

Hali hazırda iş yeri yönetiminin de hassas olduğu işçi güvenliği ve sağlığı tedbirleri de Toplu İş Sözleşmesi ile garanti altına alındı. Emek-İş’ten yapılan açıklamada yaklaşık bir yıllık bir süreç boyunca Toplu İş Sözleşmesi üzerinde tartışıldığı, zaman zaman tansiyonun yükseldiği fakat çalışanların birlikteliği ile gerilimlerin üstesinden gelindiği ifade edilirken, işçilerin kararlılığının bu süreçte belirleyici rol oynadığı belirtildi.

20 Paylaşımlar