ÖZEL SEKTÖR İÇİN YASAL DÜZENLEMELERE DEĞİL SENDİKAYA İHTİYAÇ VAR!

ADL (YORUM-HABER)

Asgari ücrete brüt ücretle 55 TL artışı reva gören CTP-UBP hükümetinin İçişleri Bakanı, bir gazeteye verdiği röportajda bu kez yapılacak yeni düzenlemeyle  mesleki diploma sahiplerinin,  asgari ücretten daha yüksek bir ücretle işe başlayacaklarını duyurdu. ‘Meslek’ sahiplerine bir nevi farklı asgari ücret uygulaması olan bu anlayış, meslek sahiplerinin temel ihtiyaçları ile meslek sahibi olmayanların temel ihtiyaçlarının farklı olduğunu varsayıyor.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar, geçtiğimiz gün bir gazetede yayınlanan röportajında Asgari Ücretler Yasası’nın düzenlenerek yeniden yürürlüğe gireceğini, bu düzenlemeyle özel sektörde çalışmaya başlayan avukat, öğretmen, mühendis ve mesleki  diploma ile sertifikası bulunanların asgari ücretten daha yüksek bir ücretle işe başlayacaklarını duyurdu.

Meslekler arası hiyerarşinin önünü açan ve özel sektör çalışanını bir birine kırdırmayı amaçlayan  bu yeni düzenleme, bir taraftan da ‘mesleki sertifika’ olgusunu da teşvik ederek üniversite mezunu, diploma sahibi kişileri  ‘sertifika’ rekabetine sokmayı amaçlıyor. Gürpınar, açıklamalarında yapılan değişiklikle 1 yıllık çalışana yüzde beş artış da verileceğini belirtiyor. Yüzde beş gibi düşük bir artışla bir taraftan emekçinin gözünü boyamayı hedefleyen bu düzenleme bir taraftan da sermayeyi sıkıntıya sokmadan emekçiye sus payı vermeyi amaçlıyor.

Açıklamalarında, yapılan değişikliklerle işyerinde kadınların haklarının korunacağından, iş yeri denetimlerinin artırılması için yeni uygulamalar başlatılacağından bahseden Gürpınar,  iş yerinde tüm bu hakların verilmesi ve sürdürülmesi için denetim mekanizması olacak olan özelde sendikalaşma olgusundan hiç bahsetmezken, sürekli yeni düzenlemeler yapılacağını belirtiyor. Çalışma yaşamında mevcut yasaların bile uygulanmadığı Kıbrıs’ın kuzeyinde, yeni yasal düzenlemelerden önce özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması ve hatta zorunlu olması elzemdir. Yapılan yeni düzenlemeler ve yasalar, denetim mekanizması olmadığı sürece uygulanmayacak ve olan yine emekçilere olacaktır.

40 Paylaşımlar