Özel Sektörde Toplu İş Sözleşmesi

Boğaz Endüstri ve Madencilik Ltd (BEM) ile DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Devrimci Genel-İş Başkanı Hasan Felek: “Tüm iş yerlerine örnek teşkil edecek.”

Boğaz Endüstri ve Madencilik Ltd (BEM) ile DEV-İŞ’e bağlı Devrimci Genel-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

DEV-İŞ’ten verilen bilgiye göre, sözleşmeye BEM adına Genel Müdür Erhan Bolkan ile Mali İşler ve İnsan Kaynakları Müdür Mustafa  Sarper Devrimci Genel-İş Sendikası adına Başkan Hasan Felek ile işçi temsilcisi Sultan Eren imza koydu.

DEV-İŞ eski Genel Başkanı Mehmet Seyis ise onur konuğu olarak imza törenine katıldı.

Açıklamaya göre, sözleşmeyle BEM’de çalışanların hakları korunarak, ücret ve sosyal menfaatlerde iyileştirmeler yapılması yanında, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili de ortak bir zemin oluşturuldu.

BOLKAN: “Toplu iş sözleşmeli personel çalıştıran ender şirketlerdeniz”

BEM Ltd.  Genel Müdürü Erhan Bolkan imza töreninde yaptığı konuşmada, sendika yetkililerine teşekkür etti. Karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde bir görüşme süreci yaşandığını, bu süreç içerisinde ülke gerçekleri de göz önünde tutularak hareket edildiğini belirten Bolkan, imzalanan sözleşme ile işyerinde çalışma barışının ve huzurunun korunduğunu söyledi.

Özel sektörde sendikalı ve toplu iş sözleşmeli personel çalıştıran ender şirketlerden olduklarına işaret eden Erhan Bolkan, çalışanlarına her zaman değer verdiklerini ve bu anlayışla uluslararası alanda uygulanan İş Sağlığı ve Güvenlik kurallarını eksiksiz uyguladıklarını kaydetti.

HASAN FELEK: “Tüm iş yerlerine örnek teşkil edecek”

Devrimci Genel-İş Başkanı Hasan Felek de, BEM yöneticilerine anlayışları için teşekkür ederek, 2016 yılının ilk sözleşmesini BEM ile imzalamaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.

Günümüzde çalışanların hakları her alanda gerilerken, BEM çalışanlarının haklarının korunduğunu ve tüm işyerlerine örnek teşkil edecek bir toplu iş sözleşmesi imzalandığını kaydeden Felek, BEM çalışanlarına da sendikalarına karşı gösterdikleri güven nedeniyle teşekkür etti. Felek imza töreninde yaptığı konuşmada, üretimden koparılmış ülkemizde, üreterek varolmaya çalışan ender kurumlardan biri olan BEM’de 20 yılı aşkın bir süredir örgütlü olmanın ve Toplu İş Sözleşmesi imzalamanın gururunu yaşadığını ifade etti. Sendikaya karşı olan anlayış ve iyi niyetlerinden dolayı BEM yönetimine teşekkür eden Felek: “Bir özel sektör işletmesi olan BEM’de yıllardır işçilerin sendikalı olarak çalışması ve işçi güvenliği ve sağlığı konularında şirketin elde ettiği başarılar, tüm özel işletmelerine örnek olmalıdır” dedi.

“Kim demiş özel sektörde sendika olursa, iş yerleri batar diye?”

Öte yandan Dev-İş’in sosyal medya hesabından yayınlanan açıklamada, BEM emekçilerinin sendikalı olmanın getirdiği güvence ve huzur ile ekmek parası kazandığı vurgulanarak, “özel sektörde sendika olursa, iş yerleri batar, reel sektör bunu kaldırmaz” argümanının anlamsız olduğu vurgulandı.

dev-iş bem toplu iş sözleşmesi

40 Paylaşımlar