Bağımsızlık Yolu, Yenierenköy Belediyesi Çalışanlarını Ziyaret Etti

Bağımsızlık Yolu üyeleri, belediye emekçilerinin meclis önünde kurduğu çadırı ziyaret edip, emekçilere destek belirterek, mevcut sorunları üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

3 buçuk aydır maaşlarını alamadıklarını dile getiren belediye emekçileri, Yenierenköy Belediyesi’nde tahsilatların yüzde 15-20 civarında olduğunu, tahsilatların artırılmasının belediyeye ek gelir getirebilecek çözümlerden biriyken, hükümet edenlerin sorunu yalnızca çalışanların ekmeğinden keserek çözmeyi düşündüğünü ifade ettiler. Belediyenin sahil temizliği gibi birçok hizmetin taşeron şirketlere yaptırıldığını, hizmet alımlarının sona erdirilmesinin de gider tablosunu azaltacağını belirten çalışanlar, yönetenlerin tahsilatları artıracak çözümler üretmesi durumunda, kendilerinin fedakarlık yapmaya hazır olduklarını da vurguladılar.

 

“Para Yoksa Marina’dan Vergi Alın”

Öte yandan emekçiler, hükümetin “çalışanların maaşlarını kesersek belediye kurtulur” fikrinde ısrarcı olmaktan vazgeçip, bölgede vergi muafiyeti olan Karpaz Gate Marina gibi pek çok işletmeden vergi alınmaya başlamasını, bu şekilde belediyenin tahsilatlarının artmasıyla çalışanların ödenebileceği bir havuz oluşturulabileceğini söylediler. Oluşturulacak havuz ilk etapta maaşların tamamını karşılamasa dahi, geriye dönük ödenecekleri şekilde alacaklarının kayıt altına alınması şartıyla, kendilerinin bir süre fedakarlık yapmaya hazır olduklarını da ifade ettiler.

Akansoy: “‘Geçici ve Kısmi’ Maaş Kesintisi Yapalım Dedik”

Çalışanların tahsilatlarla ilgili dikkat çekici önerilerine rağmen, Yenierenköy Belediyesi için tek kurtuluş yolu olarak gösterilmeye çalışılan “çalışandan kesip, sermayeye dokunmama” yöntemi, hükümeti oluşturan iki partiye de yabancı bir pratik değil. İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy, sosyal medya hesabından ” Yeni yatırım olanaklarını konuşalım dedik. Bu konuyu öncelik haline getirelim dedik. Bu sürede “geçici ve kısmi” maaş kesintisi yapalım dedik. Üç ayda bir kontrol edelim, gelirler artsın, maaşları hemen düzeltelim dedik. Az kazanandan az, çok kazanandan daha çok bir kesinti yapalım dedik.” şeklinde açıklama yapmıştı.

53 Paylaşımlar