Özeldeki Koşulları İyileştireceklerine, Çalışanlar Kamuya Başvuramasın Diye Sınavları Hafta İçine Aldılar

Hükümet özel sektör çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi adına sendikalaşma talebi gibi tüm talepleri reddederken, sömürülen emekçileri görmezden gelip patronlara kıyak üstüne kıyak geçiyor.

Koşulları gün geçtikçe daha da kötüye giden özel sektör çalışanların koşullarını iyileştirmek bir yana dursun, sömürüden kurtulmaya çalışanların kamuyu tercih etme özgürlüğüne de devlet eliyle engel olunuyor.

Hükümetin bu anlamda patronlara geçtiği son kıyak ise, münhal için düzenlenen sınavları hafta içine düşen günlere almak oldu.

Genel Öğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin Öğretmen Münhaller ve Sınavı ile ilgili duyurusunda, sınav tarihinin bugüne kadar olduğu gibi Pazar günü değil, 6-7 Eylül (Çarşamba ve Perşembe) günleri yapılacak olması dikkat çekti.

Kar hırsı ile hareket edip, çalışanların koşullarının iyileştirmesini istemeyen şirket patronları, daha iyi koşullar umuduyla devlette iş için münhallere başvuran çalışanları geçmişte çok kez işten çıkartmıştı.

Ancak bir çok çalışan da, patronu tarafından kovulmadan, gizli bir şekilde devlette açılan münhallere başvuru yapabilmekteydi.

Hükümetin sermayeye son kıyağı ile, hafta içi işe gitmek durumunda olan çalışanlar, o gün işe gitmediği taktirde patronuna sınava girdiğini adeta ihbar etmiş olacak ve zaten hiçbir güvencesinin olmadığı iş yerinden kolaylıkla kovulabilecek.

Kimler, kime hizmet etmek için göreve gelmişse onlara hizmet etmeye devam ediyor… Halkın ise kendi için bir şeyleri başarmak adına örgütlenip güçlenmekten başka şansı yok görünüyor.

14 Paylaşımlar