Özersay Halkla Açıkça Dalga Geçiyor: “Özelleştirme Değil; Kamu-Özel Ortaklığı Yapılacak”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı HP’li Kudret Özersay, katıldığı bir TV programında “Özelleştirme değil; kamu-özel ortaklığı yapılacak” diyerek adeta halkla dalga geçti.

Kamuya Zarar, Sermayeye Yüksek Kar
Temelde,  vergi ödeyen vatandaşların ve kamunun uzun vadede zarar görmesi pahasına, özel yatırımcılara ve sermayedarlara düşük riskli yüksek getiriler sağlamaktan ibaret olan kamu-özel ortaklığı özelleştirmenin bir çeşidi.

“Kurtarıcı” Hocalar Hep mi Sermaye Yanlısı?

Hoca Özersay’da durum bu iken, Kıbrıslı Türk halkına kurtarıcı diye gösterilmeye çalışılan bir diğer hoca CTP Genel Başkanı Erhürman’ın da Telekomünikasyon ve limanlarla ilgili daha önce  yaptığı açıklamalardan ve CTP’nin icraatlarından sıkı bir Yap-İşlet-Devret ve özelleştirme taraftarı olduğu biliniyor.

Bir çok kapitalist ekonomide denenen modelin, kamuyu zarara soktuğu bazı örnekler şöyle:

  • Ontario (Kanada’nın bir eyaleti) Hastaneleri: Ontario’nun ombuspersonu, kısa bir süre önce, Ontario’daki kamu-özel ortaklıklarının gözbebeği olan Brampton Civic hastanesinin, kamuya, hastane eğer kamu tarafından finanse edilse ve doğrudan Ontario yönetimi tarafından inşa edilseydi oluşacak maliyetten 200 milyon dolar daha fazla maliyet getirdiğini ortaya koydu.

 

  • East Coast Toll Roads [Toll Road : geçiş ücreti alınan karayollarına verilen isim, ücretli yol] : Özel finansörlerin 66 milyon dolar koyduğu anlaşmada, Cobequid Pass otobanında tahmini 300 milyon dolardan fazla geçiş ücreti toplandı. Nova Scotia (Kanada’nın bir eyaleti) yönetimi, 30 yıllığına %10 oranında efektik faiz ödemektedir ki bu, borçlanma esnasındaki oranın iki katıdır.Yakındaki diğer yolları kullanmanın cezasının yüksek olması, kamyoncuları ücretli yolu kullanmaya zorluyor.
  • Üniversiteler: Québec à Montréal Üniversitesi’ndeki kamu-özel ortaklığı projesi başarısız oldu ve kamunun maliyetlerini ikiye katlayıp 200 milyon dolardan 400 milyon dolara çıkardı

 

  • West Coast Otobanları: British Columbia eyaletinin Sea-to-Sky otobanı, vergi ödeyen vatandaşlara, eğer kamusal bir şekilde finanse edilse ve işletilseydi mal olacağından 220 milyon dolar daha fazlaya mal oldu.

 

 

0 Paylaşımlar