Özgürgün’den 1 Mayıs’ta 1 Nisan Şakası: “Ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarında.”

Kıbrıs’ın kuzeyinde her ay en az bir işçi yaşamını yitirir, çalışanların hakları günden güne budanırken, yeni kurulan UBP-DP Hükümetinin Başbakanı Hüseyin Özgürgün’den şaka gibi bir ‘1 Mayıs Mesajı’ geldi

Özgürgün mesajında;

“İşçilerimiz ve emekçilerimiz olmak üzere halkımızın ‘1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı’nı kutlarım.” derken, bu günün bayram havasında geçmesini temenni etti.

1 Mayıs’ın dostluk ve kardeşlik ortamında emek, demokrasi ve dayanışma şöleni şeklinde kutlanmasının olumlu olduğunu söyleyen Hüseyin Özgürgün, bu günün çalışma yaşamının iyileştirilmesi yönündeki görüşlerin ve düşüncelerin hayat bulmasına olanak sağlaması için de önemli olduğunu savundu.

“Ülkedeki çalışma koşullarının hak, hukuk ve özgürlüklerin dünya standartlarıyla uyumlu olduğu” iddiasında bulunan Özgürgün, koşulların ileriye taşınması adına çalışmaların sürdüğünü ve bunu memnuniyetle izlediklerini söyledi.

 

 

Kıbrıs’ın kuzeyinde 2015 yılında 14 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybederken, 2016 yılında ise ilk 4 ayda 4 işçi yaşamını yitirdi. İşçilerin yanında bir çok alanda özel sektör emekçileri sendikasız ve güvencesiz çalıştırılıp, işyerlerinde gerçekleşen taciz, mobbing ve emek sömürüsü ile karşı karşıya kalıyor.

258 Paylaşımlar