Fransa’da halk direniyor… 200 noktada yüzbinler sokağa çıktı

Mayıs ayında görüşülmeye başlanacak olan yeni iş kanununu protesto etmek için Fransa’nın Paris, Marsilya ve Nantes gibi büyük şehirlerinde eylemciler sokaklara çıktı. Çatışmaların yaşandığı gösterilere 500 bin kişi katıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te, iş kanunu karşıtları iki ay içinde dördüncü kez sokağa çıktılar. Fransa genelinde yedi sendika gösterilere katıldı. Paris, Marsilya, Nantes şehirlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Yetkililere göre 170,000, Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT’ye göre 500.000 kişi eylemlere katıldı. Fransa genelinde toplam 124 gözaltı gerçekleşti.

3’ü ağır 24 polis yaralı

Eylemler sırasında polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. İçişleri Bakanı,Bernard Cazeneuve ülke genelinde 124 gözaltı yapıldığını, üçü ağır 24 polisin yaralandığını söyledi.

Protestocular dün de, aralarında dünya tiyatrosunun en önemli ekollerinden biri ve en eski ulusal tiyatro olan Paris’teki Comedie-Française’in de bulunduğu altı tiyatro binasını işgal etmişti. Paris’in ünlü meydanlarından Republique’te, “Gece Ayakta” eylemleri yaparak meydanda gece boyunca bekleyen daha çok liseli gençler ve işçilerin işgal ettiği tiyatrolar arasında 1968 Mayıs ayı protestolarında da işgal edilen Paris’teki Odeon Tiyatrosu da bulunuyor. Lille, Bordo, Montpeiller ve Caen’de de benzer eylemler olduğu, işgaller nedeniyle tiyatrolarda oyunların iptal edildiği bildirilmişti.

İşçilerin işten çıkarılmalarını kolaylaştıran yeni iş kanunu 3 Mayıs’ta görüşülmeye başlanacak.

İlgili haberler;

Fransa’da binlerce genç iş yasası düzenlemelerini protesto etti

0 Paylaşımlar