“Pandemi Hastanesi” Soru İşareti

kktc Sağlık Bakanlığı’nın geçen gün projesi hazır diye duyurdğu, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin bulunduğu arazide 6 bin metrekarelik kapalı alan içerisine; acil servis, yoğun bakım, ameliyathane, tomografi ve laboratuvar servisi ile birlikte toplam 92 oda, 182 yatak kapasiteli Pandemi Hastanesi ile ilgili bir çok soru işareti mevcut. 

Hafif çelik konstrüksiyon sistemi ile inşa edilmesi planlandığı söylenen ve toplam 45 günde bitirilmesi hedeflenen hastane projesinin, 13 Nisan tarihinde Sağlık Bakanı Ali Pilli tarafından Bakanlar kuruluna sunulacağı ve arkasından ivedilikle ihale sürecine geçileceği açıklanmıştı.

kktc Maliye Bakanlığı, Merkezi İhale Komisyonu Başkanlığı’nın resmi sitesinde 15 Nisan 2020 tarihi itibarıyla konuyla ilgili açıklanmış herhangi bir ihale yok.

Ayrıca KTMMOB Mimarlar Odası da konuya ilişkin 13 Nisan’da yaptığı açıklamada;

“Ne yazık ki benzer yaklaşımı yeni yapılacak olan pandemi hastahanesi projesinde de görmekteyiz. Ülkemizde yaşayan ve mesleğini yükümlülükleriyle yerine getiren tüm mimarlarımıza ve mühendislerimize, devlet hastahanesi gibi kamu hizmetleri içeren projelerin de verilmemesi hakarettir. KTMMOB bünyesindeki odaları yok sayarak uzman görüşü alınmadan yeni bir binaya ihtiyaç olup olmadığı, mevcut binaların kullanılabilirliğini etüt etmeden olubittiye getirilerek bir proje hazırlanmıştır. Ekonomik olarak böyle zor bir dönemde ilgili odaların ve uzmanların görüşleri alınmadan alelacele karar alıp uygulanmaya çalışılmasının topluma ne fayda sağlayacağı belirsizdir. Mimarlar odası yönetim kurulu ve oda üyelerimizin her iki kararı da kabul etmediğini ve bu yanlış kararlardan dönülmesi için her platformda elimizden geleni yapacağımızı bildiririz.” ifadelerine yer vermişti.

Pandemi Hastanesi yapımıyla ilgili akla gelen bazı sorular şöyle:

  • Bakan Pilli’nin Bakanlar Kurulu’na yapacağı söylenilen sunum gerçekleşmeden konuda uzman olan Mimar ve Mühendis Odalarının projeden haberi olmadığı, bu kurumlardan görüş almadığı doğru mudur?
  • Geçen aylarda Devlet Hastanesinde yangın çıktığı akıllardayken, Elektrik Mühendisleri Odasından görüş alındı mı?
  • Projeyi Bakanlar Kurulu onaylamış mıdır?
  • Onaylanmış ise ihale süreci ne zaman başlatılacaktır?
  • Normal şartlarda uzun süren ihale sürecinin kısaltılması sağlanacak mı?
  • Bu zor zamanlarda hastanenin ödemesi kar usülü ile mi yapılacak? Yoksa malzemenin Devlet Malzeme Emlak Dairesi tarafından alınıp üstlenici firmanın sadece işçilik bedelinin ödenmesiyle maliyet minimize edilecek mi?

129 Paylaşımlar