PEZEVENK DEVLET İSTEMİYORUZ!

Baraka Kültür Merkezi geçtiğimiz hafta bir gecekulübünde yaşanan cinayetle ilgili olarak basın açıklaması yayınladı. bildirinin tam metni:

Geçtiğimiz hafta kadın cinayetlerinin bir yenisine daha şahit olduk. Bir gece kulübünde, bir uzman çavuş tarafından iki kişi öldürüldü. Bunlardan biri barmen, diğeri devletin diliyle “konsomatris”, gerçeğin diliyle seks kölesi.

 

Yaşanan cinayetle birlikte Hasipoğlu’nun ’40 bin asker beni mi halletsin’ zihniyetinin vardığı noktaya da şahit olduk. Ülkemizdeki seks pazarı ve seks köleliğine zemin hazırlayan devlet, aynı zamanda cinayetin de suç ortaklığını yapmaktadır.

 

Gece kulüplerinde kadınların bir köle gibi çalıştırıldığı ve tüm temel insan hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı bilinmekte. Bunun da ötesinden seks işçilerine dayak ve sistematik şiddet de uygulandığı kamuoyu tarafından yıllardır gündeme getirilmekte. Tüm bunlara sessiz kalan ve gerek yasal gerekse de fiili olarak herhangi bir adım atmayan devlet, tam tersine bu durumun mimari olarak, sürdürücüsü rolünü de oynamaktan gocunmamaktadır. Gece kulüplerindeki şiddetin geldiği en son nokta ise, herhangi bir şiddetin gelebileceği en son noktaya varmıştır: Cinayet!

 

Şimdi gece kulüplerindeki ‘şaibeli’ ölümlerden veya cinayetlerden devleti sorumlu tutmak aşırıya mı kaçmak olacak, yoksa haddini bilmezlik mi?  Hayır! Haddini bilmeyen bir taraf varsa o da birçok hak ihlalinin yapıldığı, şiddetin doruk noktaya ulaştığı, mafyanın kurumsallaştığı ve içine giren kadınların ancak öldürülerek dışına çıkabildiği gece kulüplerine karşı kayıtsız kalan, bir dehşet döngüsüne karşı güçlü bir acizlik duygusuyla susan devlet ve hükümet edenlerdir. Bunun da ötesinde devletin kayıtsızlığı aynı zamanda seks köleliğini ve kurumsallaşmış şiddeti de fiili olarak ‘meşrulaştırmaktadır.’ Bugüne kadarki hak ihlallerini ve ölümlerin sorumluluğunu hissetmeyen devlet yetkilileri, geçtiğimiz hafta yaşanan cinayetin de sorunluluğunu hissetmeyeceğinin farkındayız. Fakat bu devletin pezevenk olduğunu ve yaşanan trajedinin sorumluluğunu taşıdıkları gerçeğini değiştirmeyecektir.

Bundan dolayı yaşanan tüm kadın cinayetleri ve hak ihlallerinin hesabı soruluncaya kadar öfkemiz ve direnişimizle ensenizde olacağız!

 

Gece kulüpleri kapatılsın!

Pezevenk devlet istemiyoruz.

 Baraka Kültür Merkezi
322 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply