Pilli “Evde Kalın” Dedi Ancak Tedavide Kullanılacak İlaçlarla İlgili Yine Bilgi Vermedi

Sağlık Bakanı Pilli, COVID-19’la ilgili uyulması gereken kurallara bir kez daha dikkat çekerek “evde kal” çağrısı yaparken, geçtiğimiz günlerde geldiği açıklanan anti viral ilaçlarla ilgili yine bilgi vermedi.

Gelen ilacın isminin ne olduğu ve hangi miktarda geldiği konusu hala meçhul.

Koronavirüse bağlı kaynaklanan hastalığın tedavisi için bir çok ülke protokol geliştirmişken kktc’de ne gibi bir protokol uygulandığı, tedavide kullanılacak ilacın hangisi olduğu, envanterde bulunup bulunmadığı ve getirilen ilaçların miktarı hakkında hala bir şeffaflık yok .

Pilli, koronavirüsün yayılmasını engellemek için insanların aralarına mesafe koymalarının ve risk gruplarında olanlar ile hastaların kendilerini mutlaka izole etmelerinin şart olduğunu söyledi. Pilli, hiç semptomu olmayan kişilerin de taşıyıcı olabileceğini belirterek, “Bu nedenle izolasyon” şarttır dedi.

Sosyal mesafenin çok önemli olduğunu hatırlatan Pilli, Covid-19 hastalığına yol açan Koronavirüsün, enfekte olmuş bir insan öksürdüğünde havaya saçılan virüs yüklü zerrecikler yoluyla yayıldığını söyledi. Pilli, virüsün bulaşıcılığının çok yüksek olduğuna da vurgu yaparak, hijyen kurallarının eksiksiz uygulanması gerektiğini kaydetti.

40 Paylaşımlar