Pilli’den Rehavete Kapılmayın Uyarısı

Kıbrıs’ın kuzeyinde testler sonucu çıkan pozitif vaka sayısının az olması dikkat çekiyor. Sağlık Bakanı Pilli ise baka sayısının az olması sebebiyle halka uyarıda bulunup kurallara uyma çağrısı yaptı.

Pozitif vakaların sayısının ise az olması esasında yapılan test sayısı ile ilişkili.

Bugüne kadar Kıbrıs’ın kuzeyinde toplamda 4,555 test yapılıp 100 vaka tespit edilirken Worldometers.info sitesine göre; yakın nüfusa sahip; Malta’da 19,000 testle 393, Lüksemburg’ta 30,000 testle 3,292, Brunei’de 10,000 testle 136, Barbados’ta 839 testle 72, Fransız Polonezyası’nda 950 testle 55, Yeni Kaledonya’da 2600 testle 18, Mayotte’de 1500 testle 217; aynı coğrafya olması bağlamında ise Kıbrıs’ın güneyinde 17,000 testle 695 vaka tespit edildi.

Pilli: Halk Kurallara Uymamaya Başladı

Sağlık Bakanı Ali Pilli, vaka sayısında artış olmaması nedeniyle halkın kurallara uymamaya başladığını belirterek, kurallara uyma uyarısında bulundu.

Pilli şöyle dedi:

Maalesef son günlerde halkımızın vaka sayılarında artış yaşanmaması nedeniyle, bazı kurallara uymadığını görmekteyiz.

Halkımızın kurallara uyması, bu durumun ciddiyetini anlaması son derece önem taşımaktadır. Son günlerde dışarıdaki hava şartları nedeniyle de vatandaşların sokakta olmaya rağbet ettiğini gözlemlemekteyiz. 

Bu hastalığın bilinmeyen yönlerine dikkat etmek gerekmektedir. Kişilerin izole olması, sosyal mesafeye dikkat etmeleri korunmanın en etkin yöntemlerinden olmakla birlikte, hapşırma esnasında damlacıkların 1 metreden, 3 metreye kadar ulaşabileceği dikkate alınarak, sosyal mesafe korunmalıdır.

Koronik vakalarda ciddi bir şekilde hastalığın ilerlediğini bilmekteyiz ancak daha genç yaş gurubu ve kronik hastalığı olmayan birçok kişide bu hastalığın pençesine düşmektedir. 

Bilim adamlarının önerdiği testten çok, insanlarla teması kesmek gerektiğidir. Unutmayalım ki, virüs kendi kendine değil, insanların birbirine taşıması ile bulaşıyor. 

Şu anda Covid-19 ile ilgili kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. En güçlü ilaç ve yöntem ise kendi kendimizin ilacı olmaktır. Bu da bireysel önlemlerdir.  Son derece kolay yöntemlerle kendimizi koruyabiliriz. Güvenli mesafe, evde kalmak, ellerimizi sıkça yıkamak ve hijyen kurallarına uymak, dışarıda olduğumuzu süre içerisinde maske kullanmak, sosyal izolasyonu etkin bir şekilde korumak büyük önem taşımaktadır.

Şuan yaşanan tablo olumlu olsa dahi, kesin bir sonuç yoktur ve vakalarda artış yaşanabilir. Bir süre daha sabırlı olunması ve halkımızın kurallara uyum göstererek bizlere yardımcı olması gerekmektedir. 

Halkımızdan beklentim kendimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaktır. Sadece sağlık değil, sosyal ve ekonomik yönleri ile yaşanan bu zor süreci birlikte el ele vererek atlatacağımızdan kuşku duymamaktayım.

11 Paylaşımlar