Pilli’nin Açıklamaları Soru İşareti Yarattı: LDH’nin Karantina Hastanesi Olarak Kullanılması Kararı 20 Mart’ta Alınmamış mıydı?

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin dün akşam BRT’ye “Lefkoşa Devlet Hastanesi sadece Covid 19 hastalarına hizmet edecek şekilde düzenlenmesine karar verildi” açıklaması soru işaretlerine neden oldu.

20 Mart’ta Karantina Hastanesi Kararı Alınmıştı: Karantina Hastanesi Olarak Kullanılma Kararı Alınan LDH’de Bugüne Kadar Yatılı Hastalar Olması Akıl Alır Gibi Değil

Pilli, 20 Mart 2020 tarihinde, Lefkoşa Devlet Hastanesinin tüm bölümleriyle birlikte karantina hastanesine dönüştürüleceğini belirtmişti.

20 Mart tarihinde Pilli’nin yaptığı açıklamaya göre; Kardiyoloji, Beyin Cerrahisi ve Ortopedi servislerinin Kolan Hastanesi’ne nakledileceği gerekirse de Yakın Doğu Hastanesi’nin devreye gireceğini, Yakın Doğu Hastanesi’nden yoğunluğa göre faydalanılacağını ifade etmişti.

Cerrahi ve Üroloji servislerinin ise Etik Hastanesi’nde hizmetlerini sürdüreceği kaydedilmiş, Kulak Burun Boğaz, Dahiliye, Enfeksiyon ve Göğüs Hastalıkları servislerinde görevli tüm doktorların ise Karantina Hastanesi olarak hizmet verecek olan Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde görevlerini sürdüreceği bildirilmişti. 

20 Mart’tan Beri Yatılı Hastalar Karantina Hastanesinde

Pilli’nin akşamki açıklamasında ise “Lefkoşa Devlet Hastanesi, belirli bir süre sadece Covid 19 hastalarına hizmet edecek şekilde düzenleniyor. Bu kapsamda servislerde yatan hastalar dünden itibaren Kolan Hastanesi’ne sevk edilmeye başlandı. Kamusal sağlık hizmetleri de aynı hastanede verilecek.” dedi.

ADL “Hemodiyaliz Merkezi Ne Olacak?” Diye Sormuştu

www.ankaradegillefkosa.org 20 Mart’ta alınan bu kararın doğruluğunu ve e n donanımlı hastanelerden olan Suat Günsel Hastanesinin neden dünyadaki başka örneklerde olduğu gibi kamulaştırılmadığını sorgulamıştı.

İlgili haber;

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin Karantina Hastanesine Dönüştürülmesi Doğru mu?: Suat Günsel’in Hastaneleri Neden Kullanılmıyor?

13 Paylaşımlar