Pir Sultan’dan Refikoğlu’na anlamlı destek.

 

3510_577928158884231_1330416202_n
Kaya: “Desteğimizden kuşkunuz olmasın”

Baraka’nın adayı Refikoğlu’na bir destek de ülkemizdeki Alevilerin örgütlü bulunduğu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden geldi.

Kaya: “25 yıldır bu ülkede yaşıyorum ama kimsenin yolsuzlukların hesabını sorduğunu görmedim. Şimdi de hesap soracağız diyorlar. Bu borç Lefkoşalıların sırtına yüklenecek. Vatandaşın da bilinçli bir şekilde hareket etmesi lazım. Seçimini doğru yapmalı. Desteğimiz konusunda hiçbir kuşkunuz olmasın.”

“Baraka’nın adaylığından mutlu oldum. Lefkoşa için gerekiyordu. Dünya’yı değiştirmeye önce kapımızın önünden başlayacağız. Bizim kapımızın önü de Lefkoşa. Süreç zor. Egemenlerin pastasına da el koymak gibi bir şey bu!”

“Biz yıllardır Türkiye’de CHP’yi çektik. Burada da artık bizi sadece oy veya merdiven olarak görmelerine izin vermeyeceğiz. Oylarımızı bilerek ve farkında olarak vereceğiz.”

Baraka Kültür Merkezi aktivisti, LTB bağımsız meclis üyesi adayı Merter Refikoğlu ve Baraka aktivisti Ali Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne ziyaret gerçekleştirdi.
Ziyaret sırasında göçmenlerin sıkıntıları, toplumsal muhalefetin durumu ve Alevilerin talepleri konuşuldu.

Baraka’nın LTB meclisine Merter Refikoğlu’nu aday göstermesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Dernek başkanı Oruç Kaya, Refikoğlu’nu desteklediklerini ve bundan kuşku duymamalarını ifade etti.

Baraka aktivisti Ali Şahin Belediye’nin içinde bulunduğu durumun sistemden bağımsız oluşmadığını ifade ederek, seçime girme nedenlerinin Belediye’de ezilen ve alternatif seslerin duyurulması açısından önem arz ettiğini ifade etti. Yerel yönetimlerin eşit yurttaşlık hakları ve göçmenlerin kendilerini ifade edebilmeleri açısından önemli kurumlar olduğunu söyleyen Şahin, aday göstermelerinin kazanmaktan ziyade egemenlere bir mesaj olduğunu belirtti.

Oruç Kaya: “Desteğimizden kuşkunuz olmasın”
Bağımsız ortak adaydan yana olduklarını ve bunun gerçekleşmemesinin de siyasi partilerin pastadan sadece kendilerinin pay almak istemelerine bağlayan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği başkanı Oruç Kaya “Siyasi partiler pastadan sadece kendileri faydalanmak istediler. Gönlümüz ortak adaydandı olmamasından da üzüntü duyduk” şeklinde konuştu.

Tüm partilerin ‘hesap soracağız’ şiarıyla seçime girdiklerini ifade eden Kaya, bugüne kadar kimsenin bu ülkede hesap sormadığını söyledi: “25 yıldır bu ülkede yaşıyorum ama kimsenin yolsuzlukların hesabını sorduğunu görmedim. Şimdi de hesap soracağız diyorlar. Bu borç Lefkoşalıların sırtına yüklenecek. Vatandaşın da bilinçli bir şekilde hareket etmesi lazım. Seçimini doğru yapmalı. Desteğimiz konusunda hiçbir kuşkunuz olmasın.”

Kıbrıs’ta hangi siyasi parti gelirse gelsin göçmenlerin oy deposu olarak görüldüğünü söyleyen Kaya, Alevilik ve Cem Evleri ile ilgili olarak hiçbir siyasetin ciddi adım atmadığını belirtti:
“Kendi parti programlarında Alevilikle ilgili hiçbir madde yoktur. Bizleri sadede oy deposu olarak görmesinler. Artık biz de bilinçli hareket ediyoruz. Bizim müthiş bir Cem Evi sorunumuz vardır. Ama hiçbir siyaset bu konuda ciddi bir açılım gerçekleştirmedi. Kimse bizim taleplerimizi ciddiye almadı.”

Server Kaya: “Bizi sadece oy olarak görmelerine izin vermeyeceğiz”
Dernek yönetiminden Server Kaya ise Lefkoşa için herkesin üzerine sorumluluk düştüğünü söyledi.
Kaya, Cem Evi projesinin bitirilmemek için gerçekleştirilen bir proje olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Herkesin üzerine sorumluluk düşüyor. Cem Evi projesi bitmemek üzere kurulu bir projedir. Yetkililerin bunu görmesi lazım. Her yerde birer tane Cem Evi olması gerekiyor. Bu tür konuların gündeme getirilmesi gerekiyor. Biz yıllardır Türkiye’de CHP’yi çektik. Burada da artık bizi sadece oy veya merdiven olarak görmelerine izin vermeyeceğiz. Oylarımızı bilerek ve farkında olarak vereceğiz.”

Turan Özdemir: “Dünya’yı değiştirmeye kapımızın önünü temizlemekle başlayacağız”
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi Turan Özdemiz ise böyle bir adayın Lefkoşa için gerekli olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: “Baraka’nın adaylığından mutlu oldum. Lefkoşa için gerekiyordu. Dünya’yı değiştirmeye önce kapımızın önünden başlayacağız. Bizim kapımızın önü de Lefkoşa. Süreç zor. Egemenlerin pastasına da el koymak gibi bir şey bu.”

Refikoğlu: “Yerel yönetimleri TC ele geçiriyor”
Merter Refikoğlu ise Alevilerin taleplerini ciddiye aldıklarını ve her platformda Cem Evi sıkıntısını dillendirdiklerini söyledi.
Baraka’nın adayı Refikoğlu, Ankara’nın yerel yönetimlere de göz diktiğini ifade ederek Ziraat Bankası’ndan alınacak kredinin Ankara ile bağımlılığı güçlendireceğini ifade etti: “Tayyip Erdoğan, Lefkoşa Belediyesine de göz dikti. Sağcısından solcusuna kadar herkes Ziraat Bankası’ndan gelecek parayı bekliyor. Ama bu yerel yönetimlerde de Türkiye’ye bağımlılığı getirecek. En sonunda Ankara’dan bir yönetici gelecek ve orayı da o yönetecek. Bizim sözümüz bile geçmeyecek.”

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply