Portekiz’de Mart Ayında Tüketilen Elektriğin Tamamı Yenilenebilir Enerjiden Karşılandı

Akkuyu’da kurdukları Nükleer Santral ile tüm Akdeniz’in geleceğini tehdit edenler, Akkuyu’nun Türkiye’nin elektrik ihtiyacanın yüzde 10’unu karşılayacağıyla övüne dursun, Portekiz’de Mart ayında tüketilen elektriğin tamamı yenilenebilir enerjiden karşılandı.

Portekiz’de geçen ay yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi, ülkenin toplam elektrik tüketimini geride bıraktı.

Portekiz’de 9 Mart’ta başlayan süreçte, 70 saat boyunca tüm tüketim kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı ve hiç emisyon üretilmedi.

Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerjide öncü ülkelerinden Portekiz’de mart ayında yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik üretimi, ülkenin toplam elektrik tüketimini geçti.

Portekiz Enerji Altyapı Şirketi verilerine göre, ülkedeki bol yağışlı ve rüzgarlı hava koşulları geçen ay hidroelektrik ve rüzgar santrallerinde üretimi artırdı.

Mart’ta yüzde 100 yenilenebilir enerji aydınlattı

Portekiz’de mart ayında yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik miktarı 4 milyar 812 milyon kilovatsaate ulaştı. Söz konusu ayda ülkede toplam 4 milyar 647 milyon kilovatsaat elektrik tüketildi. Böylece geçen ay ülkede tüketilen elektriğin tamamı yenilenebilir enerjiden karşılandı.

Portekiz’de 9 Mart’ta başlayan süreçte, 70 saat boyunca tüm tüketim kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı ve hiç emisyon üretilmedi.

1.8 milyon tonluk karbondioksit salınımı engellendi.

Öte yandan Portekiz Sürdürülebilir Karasal Sistem Birliği’ne göre, ülkede mart ayında yenilenebilir enerji üretimi sayesinde 1.8 milyon tonluk karbondioksit salımı engellendi. Bu miktarın karbon piyasasında 21 milyon avroluk ödeneğe karşılık geldiği bildirildi.

Yüzde 31’i rüzgar enerjisiyle karşılandı

Ayrıca yılın ilk çeyreğinde Portekiz’de yenilenebilir enerji üretimi toplam tüketimin yüzde 61’ini karşıladı. Bu miktarın yüzde 31’ini rüzgar, yüzde 24’ünü hidroelektrik, yüzde 5’ini biyokütle, yüzde 1’ini ise güneş enerjisi santralleri oluşturdu.

Portekiz, 2016’da 107 saat boyunca toplam tüketimini tamamen ve kesintisiz olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamıştı.

157 Paylaşımlar