Yüksek İdare Mahkemesi’nden “Gece Kulüplerinde Seks İşçiliği” Bulgusu

ADL Özel

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) sınırları içerisinde bulunan ve 22 Şubat 2018 tarihinde işletme izinleri olmadığı gerekçesiyle mühürlenip faaliyetleri durdurulan gece kulüplerinin “ara emri” talebini reddetti.

Bugün (13.04.2018) görüşülen karar duruşmasında mahkeme gece kulüplerinde seks işçiliği yapıldığını tespit ederek, belediyenin iş yeri izni konusundaki takdir yetkisini yanlış kullanmadığına karar verdi. Bu nedenle gece kulüplerinin ara emri talebini “haklı bir dava sebebi olmadığı” nedeniyle reddetti.

Diğer yandan Yüksek İdare Mahkemesi, Gece Kulüpleri ve Benzeri İş Yerleri Yasası’nda açıkça belirtilen “gece kulübü sahibi ve/veya işletmecisi tarafından sağlanacak konsomatrislerin ikamet yerleri, gece kulübü ile bağlantısı olmayan ayrı ve bağımsız yerde olmalıdır” maddesine uyulmadığını da tespit etti. Kadınların gece kulüplerinde konaklamasının yasaya aykırı olduğuna işaret eden mahkeme, yatı yerlerinin gece kulüpleriyle bağlantısız olduğunun düşünülemeyeceğini belirtti.

78 Paylaşımlar