Emperyalizm Suriye’yi Vurdu

Yıllardır gözünü Suriye’ye diken ancak beslemeleri cihatçı çetelerle sonuca gidemeyen emperyalizm, Suriye’ye doğrudan saldırı dönemine geçti.  ABD, İngiltere ve Fransa dün akşam saatlerinde Suriye’yi vururken, operasyona Kıbrıs’taki İngiliz üslerinden kalkan 4 savaş uçağı da katıldı.

Suriye’ye yönelik askeri müdahale tehditleriyle tırmanan gerilimde ABD Başkanı Donald Trump, bugün (14 Nisan) sabaha karşı Suriye’ye saldırı emrini verdiğini açıkladı. Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, saldırıya İngiltere ve Fransa’nın da destek verdiğini duyurdu.

Trump saldırının amacını, tıpkı son yıllarda Irak ve Libya gibi ülkelere yönelik diğer emperyalist işgallerde olduğu gibi “kimyasal silahların üretim, yayılım ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak” olarak tanımlandı.

Kendi kitlesine yönelik batı emperyalizmi ile sözde çatışmalar üzerinden destek toplamaya çalışan AKP ise gerçekte hangi cephenin piyonu olduğunu açıkça ilan etti. TC Dışişleri Bakanlığı ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırıları için “insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Operasyona Kıbrıs’taki İngiliz üslerinden kalkan savaş uçaklarının katılması ise, Kıbrıs’ı da savaşın parçası, dolayısıyla hedef haline getirdi.

261 Paylaşımlar