Protokolün İptali İçin Ara Emri Başvurusu Yapıldı: “AÖA Kıbrıslı Türklerin Elinden Alınmak İsteniyor”

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) arasında imzalanan hukuksuz protokolün iptali için mahkemeye ara emri başvurusu yapıldı.

Öğretmen sendikaları Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmen Sendikası (KTOEÖS) temsilcileri, mahkemeler önüne gelen öğrencilerle birlikte, dava dosyalamalarının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıslı Türklere ait üretim araçlarının bir bir elimizden alındığını,.Sanayi Holding, Turizm İşletmeleri, ETİ, KTHY gibi kapatılan kurumlarımızdan sonra sıranın AÖA’ya geldiğini belirtti.

Elcil, AÖA’nın kapatılmasına destek veren ve buna karşı mücadele edenleri hedef alanlara bakıldığı zaman, TC Elçiliği’nin desteklediği ve finanse ettiği siyasi partiler ile paralı gazetecileri gördüklerini söyledi. Elcil, bu durumun, diğer toplumsal kurumlara yapılan saldırı ile AÖA’ya yapılanın aynı sistemli saldırının ürünü olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Elcil, toplumsal varlıklarımıza ve toplumumuza sahip çıkmak için hem sokaktaki eylemlere devam edeceklerini, hem de hukuki yolları kullanmaktan geri durmayacaklarını belirtti.

KTOEÖS’ü temsilen konuşan Aziz Selengin ise, Kıbrıslı Türkleri hayatın her alanında faşizan baskılarla dönüştürme çabasına girişildiğine dikkat çekti.

Selengin, laik toplum yapımıza, haklarımıza, dinimize kültürümüze ve yaşam biçimimize yönelik toplum mühendisliğini ve kurumlarımıza yönelik saldırıları kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Selengin, LAÜ ve AÖA arasında hazırlanan protokolün AÖA’nın aşamalı kapatılması hamlesi olduğunu vurguladı.

28 Paylaşımlar