Rahvancıoğlu: “Atalay’ın Yaptıklarını Benimsemeyişim, Başka Bir Devlet Tarafından Aşağılanmamıza İtiraz Etmeme Engel Değil”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, kktc Din İşleri Başkanı Talip Atalay’ın kktc vatadandaşı olarak, başka bir ülkeye seyahat ettiği sırada başka bir devlet tarafından tutuklanmasının “toplumsal olarak aşağılanmamız” anlamına geldiğine dikkat çekti.

“Bugün Talip Atalay’a yapılanın yarın TC’ye seyahat eden herhangi bir Kıbrıslı Türk’e yapılmayacağının garantisi yoktur” diyen Rahvancıoğlu, yetkililerin bu konuda halkımıza yaraşır onurlu bir duruş geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Rahvancıoğlu, Atalay’ın yaptığı göreve kim tarafından, nasıl getirilmiş olduğu ve erk icra ettiği alanda yaptıklarını benimsemeyişinin, bir birey olarak maruz kaldığı muameleye ve toplumsal olarak başka bir devlet tarafından aşağılanmamıza itiraz edilmesine engel olmadığının altını çizdi.

Ravancıoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Din İşleri Dairesi’nin mevcut işlevi ile ilgili eleştirilerimi çeşitli defalar yazdım. Bu dairenin başında yaklaşık altı yıldır bulunan Talip Atalay ile hiç şahsen tanışmamış olsam da, tahmin ediyorum ki birçok konuda görüşlerimiz farklıdır.

Ancak Kıbrıslı Türklerin bir üst düzey memurunun ve daha da önemlisi bir vatandaşımızın, TC otoritelerince gözaltına alınmasını kınıyorum. Bu kişinin yaptığı göreve kim tarafından, nasıl getirilmiş olduğu ve erk icra ettiği alanda yaptıklarını benimsemeyişim; bir birey olarak maruz kaldığı muameleye ve toplumsal olarak başka bir devlet tarafından aşağılanmamıza itiraz etmeme engel değil… Bugün Talip Atalay’a yapılanın yarın TC’ye seyahat eden herhangi bir Kıbrıslı Türk’e yapılmayacağının garantisi yoktur. Yetkililerin derhal bu konuda halkımıza yaraşır onurlu bir duruş geliştirmesi gerekir…. TC’nin kendi iç hesaplaşmalarını bu coğrafyaya taşımasına müsademiz yoktur.”

60 Paylaşımlar