Refikoğlu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu ziyaret etti

DSC_0354Baraka’nın desteklediği bağımsız LTB Meclis üyesi adayı Merter Refikoğlu, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na (LBT) ziyaret gerçekleştirdi.

LBT sanatçılarıyla sohbet ederek görüş alışverişinde bulunan Refikoğlu, Lefkoşa’nın yarım bırakılmış tiyatro salonunun inşaatının tamamlanıp Lefkoşalı’nın bir kültür sanat yuvasına kavuşması gerektiğini söyledi.

Yaşar Ersoy: “Demokratik ve Özerk belediyecilik unutturuldu”

Tiyatro sanat1çısı Yaşar Ersoy, 1976’da başlayan demokratik ve özer belediyeciliğin unutturulduğunu ifade ederek “Yerel yönetimlerin demokrasinin beşiğidir denilmekte. Eğer biz demokratik ve özerk belediyeciliği sağlayamazsak demokrasiden ve kentten nasıl söz edeceğiz? Kent uygarlıkların gelişimiyle ilintilidir. Kent insanı insan da kenti yaratmıştır. Bizim burada insanın insanca yaşama hakkı,  mutluluk hakkı yoktur” dedi.

Kentte de insana da kültür temelinden baktıklarını söyleyen Ersoy: “Kültürel kalkınmayı sağlayamayan toplumlar ekonomik ve politik kalkınmalarını da sağlayamazlar. Bu şehrin bir tiyatro binasına ihtiyacı vardır. İzleyicilerimiz arasında yaptığımız anketlerde de %99’u daha iyi koşullarda bir bina istemektedirler” ifadelerini dile getirdi.

Be the first to comment

Leave a Reply