Sabrımız Taşıyor… 2016 İş Cinayetiyle Başladı

Özel sektörde sendikalaşmanın tek çözüm olduğunu kabul etmek istemeyenler, zamana oynayanlar ve daha çok denetim sözüyle halkı oyalayanlar, bugün sermaye ile el ele bir can’ımızı daha aldı. 13 ölümlü iş kazası ile rekor yılı olan 2015’ten sonra, 2016 da ölümlü başladı. Geçtiğimiz hafta Dereboyu’nda kesilen çam ağacı konusunda Yenidüzen Gazetesi’nin aklamak için çırpındığı Baştaşlar İnşaat ise, kesilen çam ağacı konusunda olduğu gibi yine bir GAÜ inşaatında, iş güvenliği ve iş sağlığı önlemlerini almayarak bir işçinin ölmesine neden oldu.

İnşaatı devam eden Girne Amerikan Üniversitesi Hastanesi’nde dün işe başlayan Abdulhakim Bayraktar, saat 18.00 sıralarında inşaatın üçüncü katından havalandırma boşluğuna düşerek olay yerinde hayatını kaybetti.

Son kurban 27 yaşındaki Abdulhakim Bayraktar ilk iş gününde can verdi. Baştaşlar İnşaat tarafından yürütülen şantiyede can veren Abdulhakim Bayraktar’ın ilk iş günü olmasından dolayı inşaattaki tehlikeli yerleri tam olarak bilmediği ve karanlık dolayısıyla havalandırma boşluğunu görmeyerek üçüncü kattan zemine düşerek canından olduğu öğrenildi.

27 yaşındaki Abdulhakim Bayraktar’ın işe başladığı ilk gün canında olması büyük üzüntü yarattı.

Ülkemizde 2015 yılında Ağustos ayı dışında her ay en az bir ölümlü iş kazası yaşanmış, ölümlü iş kazalarının sayısı önceki yıllara oranla iki katına çıkmıştı. 13 ölümle son bulan 2015 yılından sonra, denetimler artırılmasına rağmen 2016’ya da ölümlü kaza ile başladık.

Görsel: Yenidüzen

66 Paylaşımlar