Saldırganlar 1 Ay Süreyle Cezaevine Gönderildi

Afrika Gazetesi’ne saldıran ve Cumhuriyet Meclisi binası damına çıkan 6 kişi 1 ay süreyle cezaevine yollandı.

Ayaklanma, Kasti Hasar, Mülke Tecavüz

Polisin başlattığı soruşturma neticesinde bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlılar ayaklanma, kasti hasar, mülke tecavüz ve sair davaları görüşülünceye değin yargılanmada hazır bulunmak üzere 1 ayı geçmemek kaydıyla cezaevine gönderildi.

Meclisin tepesine çıkan kişiyle foto çektirip Ulubatlı Hasan benzetmesi yaparak sosyal medyada paylaşan avukat Recep Soner Sağlam zanlıların teminatla serbest bırakılmasını isterken savcılığın da aynı şeyi talep etmesi dikkat çekti.

Soruşturmayı etkilemeyeceği savıyla zanlıların teminatla serbest bırakılmasını talep eden polis memurunu sorgulayan yargıç, polise hala daha tutuklanmayan kişiler varken bu durumun soruşturmayı nasıl etkilemeyeceğini sordu.

Zanlılardan Biri Ateşli Silah Bulundurma Suçundan  Teminatla Serbestti

Zanlılardan birinin ülkede turist vizesiyle bulunduğu ve daha önce ateşli silah bulundurma suçundan teminatla serbest bırakıldığı da ilgi çeken başka bir nokta.

Yasa Ömür Boyu Hapis Cazası Öngörüyor

Kararı okuyan Yargıç Tacan Reynar zanlıların ayaklandıktan sonra Afrika Gazetesi’nin ofis ve binasını tahrip ettikleriyle ilgili polisin şahadeti olduğu ve bunun ağır ceza mahkemesinde yargılanabilecek ve yasada ömür boyu hapis cezası öngörülen ciddi bir suç olduğunu belirtti.

Mahkeme ek tutukluluk talebi olmamasına rağmen, ayaklanma ve hemen sonrasında kasten hasar verilmiş olmasının çok ciddi bir suç olduğu, yapılan fiilin demokratik düşünce özgürlüğü sınırlarını aşmış olduğu ve toplumda infiale neden olduğu gerekçesiyle zanlıları yargılanmada hazır bulunmak üzere, davaları görüşülünceye değin 1 ayı geçmemek kaydıyla  cezaevine gönderdi.

 

“Devlet burada” , “80 milyon burada”

Mahkeme önünde bekleyen kalabalık faşist bir grup karar okunduktan sonra “devlet burada” , “80 milyon burada” şeklinde bağırarak taşkınlık çıkardı ve mahkeme bahçesinde gelişi güzel şişe fırlattı.

 

 Yüksek Mahkeme Başkanı: “POLİS! Bağıranları uzaklaştırın!”

Polisin gruba müdahale etmemesi üzerine Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik üst kattaki odasından çıkarak taşkınlık çıkaranları işaret etti ve “POLİS! Bağıranları uzaklaştırın!” dedi.

Sennaroğlu, Arıklı ve Zaroğlu Oradaydı

Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, YDP başkanı Erhan Arıklı ve Mecliste kadın bir millietvekiline gazete fırlatarak saldırıda bulunan YDP milletvekili Bertan Zaroğlu’nun duruşma boyunca orada olması dikaktlerden kaçmadı.

 

 

 

 

 

 

 

801 Paylaşımlar