Sam Amca Venezuela’ya Kafayı Taktı: ABD Destekli Askerlerden Darbe Girişimi

Sam amca dünyayı karıştırmaya devam ediyor. Venezüella’nın Valencia kentinde eski bir yüzbaşı liderliğindeki askerler yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmayla çağırdı.

Ülkede gerçekleştirilen referandumdan 5 gün sonra dün (5 Ağustos) anayasayı hazırlayacak Ulusal Kurucu Meclis açıldı. ABD destekli sağ muhalefetin boykot ettiği referandum sonrası muhalefetin eylem çağrıları devam etti.

Bugün ise Venezuela’da ülkenin en büyük üçüncü kenti Valencia’daki bir askeri üste yaşanan hareketlilik ve eski bir yüzbaşı liderliğindeki askerler yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmayla çağırdı.

Yayınlanan videoda, kamuflaj kıyafetli 15 kişi bulunan ve isminin Juan Carlos Caguaripano olduğunu açıklayan eski yüzbaşı, “Bu bir darbe değildir… Anayasal düzenin yeniden kurulması için yapılan bir sivil ve askeri eylemdir” diyerek, acilen bir “geçiş hükümeti kurulması ve serbest seçimler düzenlenmesi”çağrısında bulundu.

Sosyalist Parti’nin başkan yardımcısı Diosdado Cabello, Twitter’dan yaptığı açıklamada, durumun kontrol altında olduğunu ve “askeri üsse saldıran teröristlerin gözaltına alındığını” duyurdu. Görgü tanıkları, şafak öncesi gerçekleşen olay sırasında silah sesleri duyduklarını belirtmişti.

Reuters’ın haberine göre, yetkililer, “teröristlerin” üsten silah çalmaya çalıştığını ve “saldırı sonrası” yedi kişinin gözaltına alındığını söyledi.

“Hedef Bolivarcı devrim”

Maduro hükümeti, ABD destekli sağcılar tarafından planlanan saldırının amacının, yaklaşık 20 yıl önce eski Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından başlatılan “Bolivarcı devrimi” yıkmak olduğunu vurguladı.

Sosyalist Parti yetkilisi Elias Jaua, “Miami’deki hezeyanlı akıllarca planlanan bu saldırılar, sadece Bolivarcı halkın ve silahlı kuvvetlerimizin moralini yükseltmeye yarar” ifadesini kullandı.

19 Paylaşımlar