SANATÇI, AKADEMİSYEN, AKTİVİST VE SİYASETÇİLERİN HDP İLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI BÜYÜYOR

TC’de sanatçı, akademisyen, aktivist ve siyasetçilerin 21 Mart günü yaptığı 7 Haziran seçimlerinde “AKP’yi geriletmek, barajları aşmak için HDP’yle dayanışma çağrısı”na destek ve katılım büyüyor.

Basın ve kamuoyunda geniş yankı uyandıran dayanışma çağrısına destek veren yeni isimler arasına, Eşber Yağmurdereli, Menderes Samancılar,  Şebnem Sönmez, Ali Çerkezoğlu,  Aslı Erdoğan,  Barış Atay,  Can Öz, Muammer Ketencoğlu, Funda Alp, Sırma Köksal,  Mustafa Sönmez, Deniz Kavukçuoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Özen, Ahmet Telli de katıldı.

Yeni çağrıcıların eklenmesiyle büyüyen dayanışmaya daha önce de  Vedat Türkali, Murathan Mungan, Ece Temelkuran, Ahmet Ümit, Latife Tekin, Ertuğrul Mavioğlu, Tuğrul Eryılmaz, Burhan Sönmez, Sema Kaygusuz, Nejat İşler, Nur Sürer, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Seray Şahiner, Seren Yüce, Özgür Doğan, Reis Çelik, F. Serkan Acar, Gaye Boralıoğlu, Ender Özkahraman, Fuat Ercan, Mehmet Türkay, Haldun Açıksözlü, Hüsnü Arkan, Gün Zileli, Haluk Yurtsever, Hakan Öztürk, Gülsüm Kav, Emre Öztürk, Masis Kürkçügil dayanışma için çağrıcı olmuştu.

Çağrıcılar, AKP iktidarını sokakta ve sandıkta geriletebilmek, HDP’ye omuz vermek için gönüllü olmak ve bu amaçla bağımsız bir seçim çalışması yürütmek isteyen herkesi, birlikte neler yapılabileceğini konuşmak üzere 29 Mart 2015 Pazar, 10:30’da Karaköy Kemankeş Cad. No 31 Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda bir araya gelmeye davet ediyor.

Yaptıkları ortak açıklamada, laiklik ve eşit yurttaşlık konularına vurgu yapan çağrıcılar;  “Her türlü ayrımcılığa karşı, eşit yurttaşlığı yükseltmek için! TBMM’de çıkarılan faşizan yasalarla tahrip edilen hak ve hukuk yollarını yeniden tesis etmek için! Laiklik mücadelesini yükseltebilmek için! Bilimsel, eşit, laik, parasız, anadilinde eğitim talebini daha güçlü dile getirebilmek için! İktidarın beslediği cinsiyetçi anlayışın her gün kadın cinayetlerine sebep olmaması için! Kentlerimizi, meydanlarımızı, parklarımızı, derelerimizi kısacası yaşamı ve yaşam alanlarımızı daha güçlü savunabilmek için! İşçi sınıfının, emeğin, sermayenin acımasız çarkları arasında sömürülmesine karşı eşitlik mücadelesinin büyütülmesi, işsizlik, yoksulluk, taşeronlaşma, iş cinayetleri ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı mücadelesinin yükseltilmesi için! Türkiye’nin geleceğine ilişkin kaygılar taşıyan her sorumlu yurttaşı desteğe çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca dayanışma çağrısında, tüm Türkiye halklarının, emekçilerin, Alevilerin, laiklik mücadelesini vazgeçilmez gören yurttaşların, aydınların, sanatçıların, bilim insanlarının, sendikaların, demokratik kuruluşların, kadın örgütlerinin, doğa/çevre hareketlerinin, LGBTİ topluluklarının ve sivil inisiyatiflerin, Gezi’de olduğu gibi geniş bir dayanışma ve direniş koalisyonu ile yan yana gelmesine ihtiyaç duyduğunun altı çizilirken, etkin bağımsız dayanışma çalışmasının seçimler konusundaki kararsızlıkların da aşılmasına hizmet edeceği dile getirildi.

Açıklamada; çalışmalara katılmak ve çağrıcı olmak isteyenlerin;

www.direnisvedayanisma.org sitesi ya da

[email protected] adresini kullanabileceği,

ayrıca güncel duyuruların @DayanismaCagrisi twitter hesabından ve Facebook’tan da DayanismaCagrisi adıyla takip edilebileceği  belirtildi.

hdp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇAĞRI METNİNİN TAMAMI:

AKP’Yİ GERİLETMEK, BARAJLARI YIKMAK İÇİN
HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP) İLE
DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Bu kez sıradan bir seçimle karşı karşıya değiliz. Bu kez ciddi biçimde Türkiye’nin geleceği oylanıyor. Bu kez her seferkinden daha sorumluyuz.
Biz aşağıda imzası olanlar, 7 Haziran seçimlerinde HDP ile etkin bağımsız bir dayanışma çalışması yürütmek gerektiğini düşünüyoruz. Seçimlere sayılı günler kala, açık ve net bir politik tutum almaya ve bunu hayata geçirmeye ihtiyacımız var. Bugüne dek mücadele yürütülen tüm alanlarda olduğu gibi, sandıkta da AKP’yi geriletmek gerekiyor.
2015 seçimlerinde vereceğimiz oyu düşünürken:
• Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun tarihsel bir dönemeçten geçtiği koşullarda gerçekleştiğini,
• Seçim sonucunda oluşacak yeni TBMM’nin ve kurulacak yeni hükümetin, Türkiye’nin yakın ve orta vadedeki geleceğinin biçimlendirilmesinde gerekli olan siyasal ve yasal düzenlemelerin tek kaynağı olacağını,
• Türkiye’deki tüm siyasal, toplumsal güçler açısından seçimlerin hâlâ önemli bir siyasal mecra olarak önümüzde durduğunu en başa koymalıyız.
Öte yandan 2015 seçimleri ile AKP ve Erdoğan’ın, kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sistem yerine, baskı ve devlet terörü yasaları ile güçlendirilmiş “fiili başkanlık sisteminin” yasal dayanaklarının sağlanacağı bir parlamento çoğunluğu elde etmeyi amaçladığını da aklımızdan çıkartmamalıyız.
Bu nedenle bize göre, AKP’yi geriletebilmek, Erdoğan’ın başkanlık hesaplarını bozmak, Türkiye’de ve Ortadoğu’da barışın önünü açmak için HDP seçim barajını geçmelidir.”

2015 seçimlerinde AKP’nin Meclis’teki gücünü azaltmak, seçim barajını yıkmak için “HDP ile dayanışma zamanıdır!” diyoruz.
Her türlü ayrımcılığa karşı, eşit yurttaşlığı yükseltmek için!
TBMM’de çıkarılan faşizan yasalarla tahrip edilen hak ve hukuk yollarını yeniden tesis etmek için!
Laiklik mücadelesini yükseltebilmek için!
Bilimsel, eşit, laik, parasız, anadilinde eğitim talebini daha güçlü dile getirebilmek için!
İktidarın beslediği cinsiyetçi anlayışın her gün kadın cinayetlerine sebep olmaması için!
Kentlerimizi, meydanlarımızı, parklarımızı, derelerimizi kısacası yaşamı ve yaşam alanlarımızı daha güçlü savunabilmek için!
İşçi sınıfının, emeğin, sermayenin acımasız çarkları arasında sömürülmesine karşı eşitlik mücadelesinin büyütülmesi, işsizlik, yoksulluk, taşeronlaşma, iş cinayetleri ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı mücadelesinin yükseltilmesi için!
Kısacası AKP iktidarını sokakta ve sandıkta geriletebilmek için!

Türkiye’nin geleceğine ilişkin kaygılar taşıyan her sorumlu yurttaşı desteğe çağırıyoruz. Elbette tüm Türkiye halklarının, emekçilerin, Alevilerin, laiklik mücadelesini vaz geçilmez gören yurttaşların, aydınların, sanatçıların, biliminsanlarının, sendikaların, demokratik kuruluşların, kadın örgütlerinin, doğa/çevre hareketlerinin, LGBTİ topluluklarının ve sivil inisiyatiflerin, Gezi’de olduğu gibi geniş bir dayanışma ve direniş koalisyonu ile yan yana gelmesine ihtiyaç duyuyoruz.
Dayanışma çalışmasının, AKP’yi geriletme hedefinin en başına konularak, kamucu, laikliği savunan, özgürlükçü bir bakış açısıyla sürdürülmesini önemli buluyoruz. Böylece HDP’ye verilecek desteğin genişlemesine, açıkça görülen kimi kararsızlıkların giderilmesine olumlu bir katkısı olacağını düşünüyoruz. Böylesi bir zemin, seçim sonrasında kurulacak, geliştirilecek ilişkiler açısından da önemlidir.
Bu nedenle, biz aşağıda imzası olanlar, AKP diktasına karşı mücadele etmek ve HDP’ye omuz vermek için gönüllü olmak ve bu amaçla bağımsız bir seçim çalışması yürütmek isteyen herkesi, birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak üzere

29 Mart 2015 Pazar, 10:30’da Karaköy Kemankeş Cad. No 31 Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda bir araya gelmeye davet ediyoruz.

www.direnisvedayanisma.org
[email protected]
twitter: @DayanismaCagrisi
Facebook: DayanismaCagrisi

 

Mücella Yapıcı, A. Hicri İzgören, A. Selçuk Atalay, Abdullah Damar, Abdurrahman Atalay, Adnan Caymaz, Adnan Marangoz, Adnan Saatçi, Ahmet Haluk Ünal, Ahmet Kale, Ahmet Mümtaz Taylan, Ahmet Saraç, Ahmet Telli, Ahmet Tonak, Ahmet Ümit, Akın Olgun, Akif Burak Atlar, Akif Kara, Alaattin Ekici, Alaettın Cakar, Ali Aydemir, Ali Çerkezoğlu, Ali Haydar Sinci, Ali Mert, Ali Orhan, Ali Özgüley, Ali Özyurt, Ali Şimşek, Altuğ Çavuşoğlu, Anıl Güler, Arda Icil, Arman Yılmaz, Aslı Baran Kaya, Aslı Erdoğan, Aslı Filiz, Aslı Tohumcu, Aslıhan Aydın, Asmin Açar, Atilla Özsever, Aydın İleri, Ayhan Altay, Ayhan Yavlal, Aysel Duman, Aysenesligul Kızılırmak, Ayşe Bakkalcı, Ayşegül Tözeren, Ayşenur Özdemir, Aziz Çelik, B.Rustem Ayral, Bahattin Akar, Bahattin Bilgin, Bahise Pirim, Baran Kaya, Bargiran Ferdi Öğet, Barış Atay, Barış Karabulut, Barış Öztürk, Başar Toros, Behçet Çelik, Bingöl Erdumlu, Bora Balcı, Burak Altınok, Burak Baysun, Burcu Tekin, Burçak Karabağ, Burhan Sönmez, Burhanettin Kaya, Bülent Akbay, Bülent Aslanhan, Bülent Çoşkungür, Bülent Öz, Bülent Tekin, Büşra Kılıçoğlu, Can Atalay, Can Ersoy, Can Öz, Caner Moralı, Cansu Yapıcı, Cem Kaptanoğlu, Cemal Polat, Cemalettin Çağlar, Cemalettin Sağtekin, Cengiz Küçükgörkey, Cenk Dik, Cenk Gündoğdu, Cihan Uzunçarşılı Baysal, Cihan Yusufoğlu, Cüneyt Uzunoğulları, Çetin Ali Nergis, Çetin Serfidan, Çiğdem Gönel Gönültaş, Çise Atalay, Çoşkun Adalı, D. Özlem Bilgili, Damla Özen, Deniz Faruk Zeren, Deniz Kavukçuoğlu, Derya Kömürcü, Dilek Aydın, Dilek Dindar, Dilek Hattatoğlu, Doğan Halis, Ebru Aydın, Ebru Sorgun, Ece Temelkuran, Eda Derya Toper, Edvar Aksakal, Ekrem Demir, Elif Genç, Elif Refiğ, Emin Baki Adaş, Emre Kurt, Emre Öztürk, Enbiya Kırali, Ender Özkahraman, Engin Altınöz, Enis Riza Sakızlı, Eray Mungan, Ercan Koc, Ercan Yavuz, Erdal Bekar, Erge Yeksan, Erhan İntaş, Eriş Bilaloğlu, Erkan Çakmakçı, Ersin Salman, Ersin Tosun, Ertan Ersoy, Ertuğrul Işık, Ertuğrul Mavioğlu, Esra Türkekul, Eşber Yağmurdereli, Eşref Odabaşı, Evren İşler, Eyüphan Erkul, F. Cengiz Erdinç, F. Naciye Biten, F. Serkan Acar, Fatih Coşkun, Fatih Çelebi, Feridun Koç, Ferruh Yılmaz, Fırat Aydın, Fırat Yücel, Figen Şakacı, Filiz Arslan, Fuat Ercan, Funda Alp, Füsun İşcan, Gaye Boralıoğlu, Gökçe Çiçek Paydak, Gökhan Dinçer, Gönül Kıvılcım, Güçlü Gözüaydın, Gülden Elyakut, Gülgün Nergis, Gülsüm Kav, Gülşah Gümüş, Gülşen Gülgün Bilican, Gülşen İşeri, Gün Zileli, Günseli Andaç Atalay, Gürkan Coşkun, Hakan Güneş, Hakan Koçak, Hakan Öztürk, Hakan Tanıttıran, Hakkı Uysal, Haldun Açıksözlü, Halil Güven, Haluk Adınır, Haluk Fikret, Haluk Yurtsever, Hamdi Özyurt, Harun Balcı, Harun Balcıoğlu, Hasan Ali Sönmez, Hasan Efe Uyar, Hasan İyi, Hasan Kaplan, Hatice Eskilli, Haydar Ergülen, Haydar Karataş, Haydar Yılmaz, Hayri Erdoğan, Hayri Erol, Hıdır Kayhan, Hikmet Kuran, Huseyın Demırdal, Hüseyin Demirkan, Hüseyin Duygu, Hüseyin Erdoğan, Hüseyin Eroğlu, Hüseyin Güçlü, Hüseyin Karabey, Hüseyin Karayılmaz, Hüseyin Sezer, Hüseyin Terzioğlu, Hüsnü Arkan, İbrahim Özkurt, İbrahim Sinan Ege, İhsan Hacıbektaşoğlu, İhsan Yılmaz, İlknur Birol, İnan Temelkuran, İnci Batuk, İsmet Aktaş, Kaan Müjdeci, Kadir Aydın, Kamber Erkocak, Kazım Ağın, Kazım Şaroğlu, Kemal Tanışan, Kenan Ayyıldız, Kerem Görkem, Koray Türkay, Kubilay Kartal, Kudret Ünal, L.Nilgün Aklar, Latife Tekin, Levend İşanlar, Lütfi Kelleci, Lütfi Kent, Mahir Ünsal Eriş, Mahmut Temizyürek, Masis Kürkçügil, Medine Yayman, Mehmet Binboğa, Mehmet Bülent Işık, Mehmet Cicek, Mehmet Çavuş, Mehmet Çevik, Mehmet Ergün, Mehmet Erken, Mehmet Mermer, Mehmet Özer, Mehmet Özgen, Mehmet Seyit Toğrul, Mehmet Türkay, Meliha İnce, Menderes Samancılar, Mete Karabağ, Metin Cihan, Metin Solmaz, Metin Yeğin, Mithat Ercan, Moray Morgül, Muammer Ketencoğlu, Muammer Öztürk, Murat Akıncılar, Murat Aykul , Murat Genc, Murat Özcelik, Murat Senemoğlu, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Atalay, Mustafa Durdu, Mustafa K. Fındıkçıoğlu, Mustafa Sönmez, Muzaffer Tekin, Mübarek Berkyürek, N. Çiğdem Atalay, N. Gülgün Nergis, Nadir Öperli, Nadiye Çınar, Nazır Kapusuz, Nejat İşler, Nermin Kaplan, Nermin Yıldırım, Neslihan Önderoğlu, Nevzat Şanlı, Nezih Kazankaya, Nur Sürer, Nuri Ödemiş, Nükhet Polat, Oktay Etiman, Onur Keşt, Orçun Okşar, Orhan Eskici, Orhan Taş, Orkun Özbek, Osman Akınhay, Osman Baran Dogan, Osman Muslu, Osman S. Binatlı, Oylum Yılmaz, Ozan N. Kaya, Ömer Kamil Kartal, Öner Ceylan, Özcan Torun, Özenç Eren, Özge Akman, Özgür Altın, Özgür Ay, Özgür Barış Akbayır, Özgür Doğan, Özgür Karaduman, Özgür Karataş, Özgür Öztürk, Pelin Buket Olcay, Pertev Aksakal, Recep Tekin, Recep Yılbaşı, Reis Çelik, Rezzan Yeşilbaş, Rıdvan Laloğlu, Rıfat Karadağ, Rıza Gezici, S.Metin Akar, Sabahattin Şerif Meşe, Sabri Kuşkonmaz, Salih Ergöçen, Sami Akalın, Sanem Deniz Kural, Sanem Öztürk, Sedat Biten, Sedat Yağcıoğlu, Sedat Yılmaz, Selçuk Keleş, Selçuk Ülkü, Selda Yentür, Sema Babalik Erdoğan, Sema Günaydın Solaklı, Sema Kaygusuz, Sema Saydı, Seray Şahiner, Serdar Koç, Serdar Yazıcı, Seren Yüce, Serhat Baş, Serkan Öngel, Serpil Durgun, Serpil Güler, Sevilay Demirci, Seyhan Kaya, Seyhan Şahin Ay, Sırma Köksal, Sibel Akkaşoğlu, Sibel Karataş, Sinan Omacan, Sinan Yıldırmaz, Suat Köktürk, Suzan Geridönmez, Süreyya Tamer Kozaklı, Ş.Fırat Çete, Şahin Tekin, Şebnem Sönmez, Şehriban Çelebi, Şener Güler, Şengün Kılıç Hristidis, Şevkat Bahar Özvarış, Şöhret Baltaş, Şükrü Erbaş, Taşkın Sozdinler, Tayfun Budak, Tevfik Güneş, Tufan Şişli, Tugay Kartal, Tuğba Arslan, Tuğrul Eryılmaz, Turgay Bahtiyar Gülbağ, Turgut Gelegen, Tursun Baydar, Ulaş Demir, Umit Yilmaz, Utku Lomlu, Ülkü Yıldırım, Vedat Türkali, Yalçın Özcan, Yasemin Zeytinoğlu, Yavuz Kaynar, Yeşim Dinçer, Yıldırım Şahin, Yusuf Karasoy, Yusuf Kaygusuz, Yusuf Metin Gül, Yusuf Nazım, Yusuf Sadi Ulker, Yusuf Zamir, Yüksel Coşkun, Zafer Aydın, Zafer Kıraç, Zafer Taşkın, Zafer Taylan Taşkın, Zeki Özkorkmaz, Zeyyat Usalp, Ziynet Özçelik,

43 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply