Sanatçı Ve Yazarlar: “Kapalı Maraş Bir İnsanlık Ayıbıdır”

KT Sanatçı ve Yazarlar Birliği bu sabah “Kapalı Marış”ın açılması için Mağusa Palmbeach Sahili’nde eylem düzenledi…  Birlik Başkanı Ümit İnatçı’nın okuduğu basın  açıklamasında “…şu dip dibe yaşamak durumunda kaldığımız sözüm ona “Kapalı Maraş”ın hala bir rehine kent olarak orda durması bir insanlık ayıbıdır. Ortadoğu’nun trajedisine dikkat çekerken bir savaş tutsağı olarak yaşamdan alıkonulan Maraş’ın tekrar hayata dönmesi ve kendi insanını kucaklamasının önünde engel kalmamasını diliyoruz.” dendi.

Tüm dünyada yaşanan savaş trajedisine dikkat çeken Sanatçı ve Yazarlar Birliği “Yitip giden masum canlar, dağılan aileler, göç  yollarında hayatı tanımadan ölen çocuklar… tüm bunlar kader değil jeopolitik bir tasarımın ön görülen yol kazasıdır.” vurgusu yaptı.

Eylemin gerçekleştiği sırada Ankara’da yaşanan patlamaya da değinen birlik yaşanan olayı kınarken, eylemi gerçekleştirme amaçlarının bu ve buna benzer olaylara dikkat çekmek olduğunu belirttiler.

0ce939862bba60b4b1f267734449344a5f9bb214683f153b58bccc38a7e08c2b

Sanatçı ve Yazarlar savaşta ölen çocuklar için kıyafetleri ile denize girdiler…

Türkçe ve İngilizce okunan metin şöyle:

Savaş ve Göç

Uzatmalı çözümsüzlük, bir tetik mesafesinde duran ateşkes hali, bölünmüşlüğü besleyen nefret söylemi, sürekli tazelenen ağıt ve acı, epeyce yordu bizi. Kıbrıs’ın kaderi gibi görünen bu zorunlu cefa yaşamımızı kuşatma altında tutarken Ortadoğu’nun tüm insani değerlerden yoksun olarak onulmaz bir vahşet ortamında yanıp tutuştuğunu görmek ve çaresizce bakakalmak her vicdanı olan insanı yaraladığı gibi bizleri de yaralıyor.

Sanatçı ve Yazarlar Birliği olarak entelektüel ortamda kendimize düşeni yapmakla birlikte belki siyasi erkin vurdumduymazlığına bir nebze dikkat çekeriz diye böyle bir eylemi yapma ihtiyacı hissettik.

Savaşın getirdiği ölüm ve yas, yıkım ve göç elbette ki sadece vizdani bir mesele değil aynı zamanda bir medeniyet meselesidir de. Radikal din, ırkçılık ve toprak milliyetçiliğinin adanmış insancıklarının ne tür bir emperyalist güdünün tutsağı olduklarını biliyoruz. Yitip giden masum canlar, dağılan aileler, göç  yollarında hayatı tanımadan ölen çocuklar… tüm bunlar kader değil jeopolitik bir tasarımın ön görülen yol kazasıdır.

Savaşlardan ve göçlerden nasibini almış bir ülkenin insanları olarak, Türkiye dahil, Ortadoğu’da olagelen ve artık Avrupa’nın da sınırlarını zorlayan bu insan dramının yeni bir hümanizm anlayışıyla sonlanmasını diliyoruz. İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma hukuk yöntemleriyle 21’nci yüzyılın şu karmaşık hallerine çare aramak artık anakronik bir davranıştan öteye gidemiyor.

Kendi hallerimize bakacak olursak, şu dip dibe yaşamak durumunda kaldığımız sözüm ona “Kapalı Maraş”ın hala bir rehine kent olarak orda durması bir insanlık ayıbıdır. Ortadoğu’nun trajedisine dikkat çekerken bir savaş tutsağı olarak yaşamdan alıkonulan Maraş’ın tekrar hayata dönmesi ve kendi insanını kucaklamasının önünde engel kalmamasını diliyoruz. Siyasi taktiklere kurban edilen Maraş hiçbir koşul öne sürülmeden hayata döndürülmelidir. Bunu yapacak olan da kentin öz sakinleridir… yeni bir dünya için ve yeni bir Kıbrıs için: Koşulsuz barış! Koşulsuz barış! Koşulsuz barış!

KT Sanatçı ve Yazarlar Birliği

29 Paylaşımlar