SATILIK MEMLEKET!

İstanbul adresli bir turizm sitesi, Girne’de bir plajı satılığa çıkardı. Konuyla ilgili Yenidüzen’e konuşan Turizm Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu “Bilgimiz yok, araştırma yapıyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde, sermayenin devlet eliyle parsellediği, halka ait olan pek çok plaja ücretle giriliyordu. Deniz mevsiminin yaklaşmasıyla sermayenin plajlara ne gözle baktığı bir kez daha ortaya çıktı. İstanbul adresli ‘turizmgazetesi.com’ sitesinde, ‘Girne’de satılık plaj’ başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde “KKTC’de, marina yapmaya  uygun 2 plajı bulunan 35 dönümlük alan satışa çıkarıldı” denirken, haberin ayrıntılarında, sermayenin plajlarla ilgili gerçek niyetleri de gözler önüne serildi. Haberde Girne’nin tarihinden bahsedilirken, bahse konu plajın otel, marina ve gazino yapımına uygun olduğu dile getirildi. Eko sistemi ve doğal yaşamı bozacak, kirliliğe davetiye çıkaracak bu girişimden kktc makamlarının haberi yok. Yenidüzen Gazetesi’nin bugün sürmanşetine taşıdığı haberinde, Turizm  Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, “Neresi olduğu, kimin olduğu ile ilgili bir bilgimiz yok. Bakanlıkla da bir alakası yok. Haberde geçen yeri ve sahibini bulmak için araştırma yapıyoruz” dedi.

turizmgazetesi.com sitesinde yayınlanan haber ise şöyle: 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  (KKTC)  marina yapmaya uygun 2 plajı bulunan 35 dönümlük alanın satışa çıkarıldığı bildirildi.
 Edinilen bilgiye göre, 6 bin yıllık bir tarihe sahip olan Girne ve çevresi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en gözde tatil yeri Karşıyaka’da KKTC vatandaşına ait 2 plajı bulunan ve otel, gazino ve marina yapmaya uygun 35 dönümlük alan 15 milyon Sterlin bedelle satılacak.
 Mavi Bayraklı bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcıya devlet tarafından yüzde 75 kredi desteği sağlanıyor.
 Alışveriş merkezleri, turistik tesisleri, gece hayatı ve eğlence yerleri, restoranlarıyla turizm cenneti olan Girne, ilk yerleşim yerlerinden olmasından dolayı Mısır, Hitit, Fenike, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, İngiliz, Luzinyan, Ceneviz, Venedik, Osmanlı ve İngilizlere ev sahipliği yapan tarihi ve turistik kent.”
Kaynak: Yenidüzen
94 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply