YAZ BURSUNA GÖZ DİKENLER YAZ MAAŞLARINDAN VAZGEÇEMEDİ!

Meclis Genel Kurulu’nda TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’in İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi gündeminde bulunan Meclis Tatilinde Milletvekili Maaşlarının Kesilmesine İlişkin Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

TDP Milletvekili Zeki Çeler söz alarak, bu öneriyi öğrencilerin yaz burslarının kesilmesi üzerine yaptığını hatırlatarak, Haziran ayı sonuna kadar süre olduğunu ya tüzüğün geri çekilerek öğrencilerin burslarının kesilmemesini, ya da bu önerinin onaylanmasını istedi.

Ankara Değil Lefkoşa’ya konuşan Zeki Çeler, söz konusu öneriyi ayrıca empati kurulması içinde sunduğunu ifade ederek, Meclis oturumunda pek çok vekilin empati bile kurmadıklarını kaydetti. “Yaz burslarının kesilmesi öğrencileri her açıdan mağdur edecektir. Mademki bunu anlamıyorlar bu öneri ile empati kurup anlamalarını sağlamak istedim” şeklinde konuşan Çeler, kendisine popülizm yapmak ve Sara ile ilişkisi olduğu yönünde suçlamalar yapıldı.

Çeler eleştiriler karşısında ise “Sizin yaptığınız doğru ise benim yaptığım da popülizmdir” dedi.

Hükümetin yaz burslarını kaldırmaya giderken ekonomide tasarruf yapılması gerekçesini sunduğunu kaydeden TDP Milletvekili Çeler0 öğrencileri mağdur ederek değil, başka alanlarda yapılan gereksiz harcamalardan kısılarak bütçede tasarruf yapılabileceğini ifade etti.

Çavuşoğlu: “Öğrencileri zora sokacak”

Empati ve ironi açısından öneriyi değerlendirdiğini kaydeden UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, önerinin gerekçesinin doğru olduğunu burslarının kesilmesinin öğrencileri zora sokacağını söyledi.

Çavuşoğlu, öğrencilerin eğitimlerini etkileyecek böyle bir kararın mecliste alınmaması gerektiğini kaydederek, başka taraftan tasarruf yapılmasını istedi.

Derya: “Burs kazanılmış haktır”

CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, bu konuda daha önce konuşma yaptığını ve bursların kesilmemesi gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Bunun kazanılmış hak olduğunu, yürütmenin aldığı bu kararın gerekçelerini açıklaması gerektiğini ifade eden Derya, yaz aylarında milletvekillerinin çalışmakta olduğunu, maaşlar kesilince sorun çözülecekse kesilmesine razı olduklarını ifade etti.

Bu konuda farklı önergeler çıkarılması gerekirdi diyen Derya, Çeler’e yönelik olarak burslar kesilmeden nerelerden tasarruf edilebileceği konusunda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Tekrar değerlendirilecek

Zeki Çeler Ankara Değil Lefkoşa’ya Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun konuyu tekrar değerlendireceklerini söylediğini belirtti.

Burs Haktır…

Yurt dışında okuyan öğrenciler ise facebook üzerinden  yaptıkları paylaşımda konunun takipçisi olduklarını ifade ettiler. İşte o paylaşım:

“Bildiğiniz gibi bugün Meclis’te milletvekili Zeki Çeler, “Madem yaz aylarında okul yok diyerek yaz burslarını kesiyor hükümet, o zaman yaz aylarında da meclis yoktur, milletvekilleri da yazda maaş almasın” diyerek bir yasa önerisi sundu (yasa önerisi reddedildi). Elbette bu yasa önerisiyle hedeflenen şey gerçekten milletvekili maaşlarının yazda kesilmesi değil, yaz burslarının kaldırılması sorununa dikkat çekmekti. Meclis’teki diğer milletvekillerinin bu yasa önerisi karşısında neler söylediklerini ve yaz bursu hakkında neler düşündüklerini, bu durum güncellemsinin ardından yapacağımız paylaşımda herkesle paylaşacağız, ama önce daha önemli bir şeyden söz etmemiz lazım.
Bugün Meclis’te bu yasa önerisi vesilesiyle yaz bursları gündeme geldi ve Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu yüzü kızarmadan yalan söyleyerek yaz burslarının kesilmesini savunmaya çalıştı. Özet olarak dedi ki “Biz hak edenlerin burs almasına bir şey demeyik, hak etmeyenler da alır ama, o yüzden yaz bursları kesildi”.
Hem yalan, hem da aptalca. Yaz burslarının, burs hak edip hak etmemek ile bir ilgisi yoktur. Burs hak etme kriteri, tüzükte da belirtildiği gibi; ailenin maddi durumu ve öğrencinin okuldaki ortalaması gibi kriterlerdir. Yaz bursu kesilecek olan öğrenciler, zaten halihazırda burs alma kriterlerine uyan öğrencilerdir. Zaten burs alma kriterlerine uymadığı için burstan mahrum bırakılan arkadaşlarımız doğal olarak yaz bursu da almıyorlardı. Eğitim Bakanı bizi resmen aptal yerine koymaya çalışıyor. Yaz burslarının “burs almayı hak eden/hak etmeyen ayrımı” ile hiçbir ilgisi yoktur. Konuşmaya yüzleri yok, konuştuklarında da yalan söylüyorlar !”

 

ADL-TAK

Be the first to comment

Leave a Reply