YDÜ'DEN ÖĞRENCİLERE BASKI!

Yakındoğu Üniversitesi (YDÜ), üniversitede öğrenim gören sekiz Kürt ve demokrat öğrenciyi usülsüz bir şekilde okuldan uzaklaştırdı. 

Bundan yaklaşık iki ay önce, YDÜ’de ülkücü öğrenciler, Kürt öğrencilere saldırarak bir çok kişiyi darp etmiş, polis tüm bu yaşananların ardından cadı avı başlatıp 48 Kürt öğrenciyi gözaltına almıştı. Olayların üzerinde iki ay geçmesine rağmen Kürt öğrencilere bu kez baskı uygulayan YDÜ oldu. Alınan bilgiye göre, YDÜ öğrenim gören sekiz Kürt ve demokrat öğrenciye, usülsüz bir şekilde, 6 ay ile 1 yıl arası okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Ceza alan öğrencilerden bazılarının, iki ay önce yaşanan olaylarda eylemlere bile katılmadıkları, buna rağmen Kürt ve demokrat oldukları için bu cezayı aldıkları gelen bilgiler arasında. Ceza alan öğrencilere sadece okuldan uzaklaştırıldıklarına dair kağıt geldiği söylenirken, okulun öğrencilerin itirazlarını kabul etmediği gibi, görüşme taleplerine de ret cevabı verildiği belirtildi. Öğrenciler, kendilerine hiç bir savunma hakkı verilmeden uygulanan bu cezayı hukuki zemine de taşıyacak.

YDÜ’de, yürüyüş ve oturma eylemi… Cezalar geri alınana kadar açlık grevi!

Öte yandan ceza alan öğrencilerin arkadaşları, bu haksız uygulamayı protesto etmek için Cuma saat 14.00’te okul içerisinden rektörlük önüne yürüyüş düzenleyecek, ardından burada oturma eylemi başlayacak.  Ayrıca bazı öğrencilerin, uzaklaştırma cezaları geri alınana kadar açlık grevi yapacağı gelen bilgiler arasında.

ADL

Be the first to comment

Leave a Reply