Seks Kölesi Olarak Çalıştırılan Kadınlar İlişkiye Nasıl Gireceklerine Karar Veremiyor

ADL Özel

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) sınırları içerisindeki gece kulüplerinden (Kings Night Clup, Freedom Gece Kulübü, Fly Inn Gece Kulübü ve Crazy Night Club) 4’ünün kapatılmasıyla ilgili ara emri talebiyle açılan davanın duruşması devam ediyor.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde devam eden duruşmada dün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Çalışma Grubu üyesi Dr. Nesil Bayraktar tanık olarak dinlendi.

Partner değil müşteri”

DrBayraktar Mahkeme’deki ifadesinde Kings Gece Kulübü’nde çalışan üç konsomatrisi muayene ettiğini belirterek, 3 kadın da ilişkiye girdiği kişileri “müşteri” diye tanımladıklarını söyledi.

İlişkiye nasıl gireceklerine kendileri karar veremiyorlar”

Bayraktar, muayenede konsomatri kadınların günde birden fazla ve arka arkaya cinsel ilişkiye girdiklerinin anlaşıldığını vurgulayarak, ilişki koşullarının da konsomatrisler tarafından değil, “müşteriler” tarafından belirlendiğini açıkladı.
Dr. Nesil Bayraktar, muayenedeki fiziki bulgulara dayanarak, konsomatrislere “zorla ilişkiye giriyor musunuz” sorusunu yöneltiğini anlatarak, kadınların cevablarını ise “Zorla değil. Müşteri öyle istedi” şeklinde olduğunu kaydetti.
“Sadece dans ediyorlarsa biz fuzuli iş yapıyoruz”
Bayraktar, gece kulüpleri ve benzeri eğlence yerleri yasasıyla çalışan kadınların iş tanımlarının konsomatris olmasına karşın, bu kadınların “seks işçisi” olarak çalıştırılıyor olabileceğine dair birçok emare olduğunu vurguladı.
Dünya’da mesleki hastalıklar listesinde seks işçiliğinin de bulunduğunu belirten Bayraktar, “Nasıl ki maden işçileri astım hastalığına yakalanıyor, seks işçileri de cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanabiliyor” dedi.
Konsomatrislerin rutin aralıklarda devlet hastanesinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar için muayene edildiğini belirten Dr. Bayraktar, “Sadece dans ediyorlarsa biz herhâlde fuzuli bir iş yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Halk sağlığı hiçe sayılıyor”

Konsomatrislerin muayene masraflarının gece kulüpleri tarafından karşılandığını belirten Bayraktar, sadece düşük maliyetli testlerin yapıldığını, HPV kiti istediklerini fakat tedarik edilmediğini ısrarla vurgulayarak şunları söyledi:
“Test ortamında 4 günde üreyen bel soğukluğu için 3 saatte sonucu bekliyorlar. Bu ve bunun gibi zoraki uygulamalarla halk sağlığı hiçe sayılıyor.”

Kulüplerin avukatı Kızılokgil

Kings Night Club avukatı Deniz Kızılokgil Mahkeme’de, “Kings kapanırsa halk sağlığı sağlanacak mı” sorusunu yönelterek, Alayköy’de de birçok gece kulübü olduğunu ve oraya rağbet olacağını söyledi.

Mahkeme, diğer tanıklar dinlendikten sonra avukatların son hitapları için duruşma 2 Nisan Pazartesi gününe ertelendi.

Ne olmuştu?

Duruşması son hitaplar için ertelenen davaya konu olan olay, LTB tarafından Lefkoşa – Haspolat Bölgesi’ndeki “Kings, Freedom, Crazy ve Fly” isimli gece kulüplerinin işletme izinleri olmaması nedeniyle 22 Şubat’ta mühürlenmesiyle kamuoyuna yansımıştı.
LTB’nin mühürlenmesiyle çalışması durdurulan gece kulübüleri ara emri talebiyle Mahkeme’ye başvurmuştu.