Sendika Yok: İşçiler Cambazlıkla Hayatta Kalıyor

ADL Özel

Mağusa Tıp Merkezi’nin ek bina inşaatında çalışan işçiler, iş ve işçi güvenliğinden yoksun halde adeta cambazlık hünerleriyle çalışıyorlar.

Bugün elde edilen görüntülerde, inşaatın altıncı katında çalışan emekçilerin hiçbir güvenlik önlemi alınmadan, Erbatu Estate and Construction şirketi tarafından insanlık dışı koşullarda çalıştırıldığı görülüyor.

Ülkemizde sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasını yasallaştırmaya karşı direnç göstermeye devam eden CTP-UBP hükümeti, sermayenin işçileri dilediği gibi sömürmesine göz yumuyor. Hükümet cephesinde sendikalaşma ile ilgili son olarak Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun açıklamalarda bulunmuş, “sendikalaşmak 150 yıl geriye gitmektir” demişti. Hükümetin büyük ortağı CTP’de ise İçişleri ve Çalışma Bakanı Akansoy’un geçtiğimiz aylarda “Özel sektör yangın yeri gibi” sözlerine Genç İşadamları Derneği’nden tepki gelmişti. GİAD’ın Akansoy’a tepkisi sonrası özel sektörde sendikalaşma, hükümetin sessizliğe büründüğü konular arasında yerini aldı.

iş güvenliği mağusa tıp merkezi

63 Paylaşımlar