Sendikasız Çalıştırılmanın Sonucu: 1 İşçi Öldü, 4’ü Yaralı

Kıbrıs Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberine göre; Yılmazköy’de geçtiğimiz gün saat 12.30’da, merdiven üzerinde kaynak işi yaptığı esnada dengesini kaybeden Efendi Aydoğan, yaklaşık 2,5 metre yükseklikten beton zemine düşerek yaralandı. Aydoğan, ortopedi servisinde müşahede altına alındı.

Aynı saatte bu kez Girne’de, İlyas Çetin isimli işçi bir şirket tarafından yapımı devam eden inşaatın basamaklarını çıktığı sırada dengesini kaybedip 1,5 metre yükseklikten yere düştü. Çetin, hastanede tedavi altına alındı.
(Kıbrıs Gazetesi)

Bir Haftada Beş İş Cinayeti Teşebbüsü
Geçtiğimiz gün yaşanan iki yeni ‘iş kazası’, 35 yaşındaki emekçi Mohammed Sazzad Hossain’in paket servis dağıtırken hayatını kaybettiği ‘kaza’ve 40 yaşındaki Yuri Kumish ile 49 yaşındaki Fahrettin Kara isimli işçinin yaralandığı iş ‘kazalarıyla’ birlikte son bir hafta içinde toplam beş ‘iş kazası’ yaşanmış oldu.

Patronun Karı İçin Göz Yumuluyor

kktc Cumhuriyet Meclisi’nden 2008’de oybirliğiyle geçen 35/2008 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”(İSG), kktc sınırları içerisinde bulunan kamu ve özel sektöre ait her türlü iş, işyeri ve işvereni kapsıyor ama bu kuralların çiğnenmesine sermayenin karı uğruna  göz yumuluyor. Bu da iş ve işçi güvenliğinin devletin eline bırakılamayacağını gözler önüne seriyor. İşçilerin her türlü güvenlik ve güvencesini sağlayabilecek tek yolun, işçilerin kendi çalışma koşullarının yine işçiler tarafından denetlenebilmeşini sağlayacak olan özel sektörde sendikalaşma olduğu açıkça görülüyor.

Sendikasız Çalıştırılmayı Yasaklayan Tasarı Mecliste Ama…

Yaşanan tüm iş cinayeti teşebbüslerine patronların karı uğruna göz yuman hükümetler, ilgili yasa mecliste durmasına rağmen, sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasının önünü açacak yasal düzenlemeyi yapmamakta ısrar ediyorlar.

40 Paylaşımlar