Sendikaya Gerek Yok, Denetimle Hallederiz Demişlerdi: 1 Ay Önce Denetlenen İnşaatta Ölümlü “İş Kazası”

Girne’de dün yaşanan ölümlü “iş kazasının” meydana geldiği inşaatın Çalışma Dairesi tarafından bir ay önce denetlendiği ve güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı tespit edildiği ortaya çıktı.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ahmet Vamık’ın haberine göre;

Girne’de dün sabah meydana gelen iş kazasında, 25 yaşındaki Ahmet Karasu hayatını kaybetti. Alçı sıva işi yaptığı inşaatın 5’inci katından moloz yığının üzerine düşen Karasu, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Emekçinin canını alan inşaatla ilgili gerçek, bugün ortaya çıktı.

“1 Ay Önce Önlemlerin Alınmadığını Tespit Ettik Ama, Uyarılar Dikkate Alınmadı”

Çalışma Dairesi Müfettişi Mehmet Yavuzhan, yaklaşık bir ay önce kazanın gerçekleştiği inşaatı denetlediklerini, güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı ve boşlukların kapatılması gerektiği yönünde uyarılarda bulunduklarını, fakat uyarılar dikkate alınmadığı için ölümlü bir iş kazası meydana geldiğini açıkladı.

“Turuncu fileler ve tabelalar güvenlik önlemi değil”

İş kazasının meydana geldiği binada inceleme yapan Çalışma Dairesi müfettişleri, yaptıkları denetimin ardından inşaattaki iş sağlığı ve güvenliğinin yetersiz olduğunu tespit ederek inşaattaki faaliyetleri durdurdu.

Alınan önlemlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Çalışma Dairesi müfettişi Mehmet Özçetin, inşaatlarda kullanılan turuncu filelerin bir güvenlik önlemi olmadığını vurguladı.

“Sendikalaşmaya Gerek Yok, Denetimleri Artırırız” Demişlerdi…

Sermayenin kukla hükümeti, patronların örgütü Ticaret Odası’ndan gelen talimat üzerine “Özel Sektörde Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması” Yasa Tasarısı’nın Meclis’te ivedilikle görüşülmesini reddetmişti.
Ret oyuna gerekçe olarak hükümet yetkilileri, “Özelde sendikalaşma güzel duyuluyor ama mümkün değil. İş kazalarının da önüne denetimi artırarak geçeceğiz” demişti.

Aradan geçen 14 aylık sürede haklarını savunamayan emekçiler sömürülmeye ve bazı durumlarda canından olmaya devam ederken, “Özel Sektörde Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması” Yasa Tasarısı halen Meclis’te bekletilmekte…

54 Paylaşımlar