Sennaroğlu’nun Sahtekarlığına Dair Bulgular Var

Yabancı kişilere ait hesaplardan 2 yıl boyunca 214 bin lirayı sahtekarlıkla temin etmekten tutuklanan Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, kardeşi Halil Sennaroğlu ve Ahmet Barış Sağlamer, ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

Mali polis, gerek bankaların, gerekse kart hamilerinin mağduriyetinin ortadan kalktığını, Senmar TradingLtd.’in itirazlara konu tüm meblağları charge back yöntemiyle bankalara peyder pey geri ödediğini belirtti.

Emareleri incelemeye devam ettiğini ifade eden polis ayrıca, “sahte belge düzenleme”, “sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “başkasının kimliğine bürünme” suçlarında, zanlıların birlikte hareket ettikleri yönünde bulgular tespit ettiğini anlattı.

“Mail order” ve “internet bankacılığı” yoluyla, 2018 ve 2019’da, yabancı kişilere ait birçok hesaptan, 160 kez, pos cihazıyla 214 bin 230 lira 3 kuruşu sahtekarlıkla temin eden Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu ve 2 kişi,  ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Meseleyle ilgili 2 gündür poliste tutuklu bulunan Ahmet Sennaroğlu 7 bin 500 TL, kardeşi Halil Sennaroğlu 5 bin TL, Ahmet Barış Sağlamer ise 10 bin TL nakdi teminat karşılığında, işledikleri iddia edilen suçlardan ileride yargılanmak üzere serbest bırakıldı.   

Emareleri incelemeye devam ettiğini ifade eden tanık çavuş, “sahte belge düzenleme”, “sahtelenmiş belgeyi tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “başkasının kimliğine bürünme” suçlarından, zanlıların, birlikte hareket ettikleri yönünde bulgular tespit ettiğini anlattı.

Mali polis çavuşu Ersan Yaran, zanlıların, 2018 ile 2019 yılları içerisinde, Bafra’da meydana gelen suçlarla ilgili mahkemeye tespitlerini aktardı.    Ersan Yaran, Türkiye’de ve üçüncü ülkelerde bulunan şahısların kredi kart bilgilerinin, Senmar Trading Ltd’de yetkisiz olarak kullanıldığını ve mail order sistemi ve internet bankacılığı yoluyla, kart hamilleri tarafından söz konusu işyerinde alışveriş yapılmadığı halde, alışveriş yapılmış gibi göstermek suretiyle, konu şahısların hesaplarından, Türkiye İş Bankası pos cihazından 72 adet işleme karşılık 68 bin 576 lira 3 kuruş; TC Ziraat Bankası AŞ.’ye ait banka sisteminden ise 88 adet işleme karşılık 145 bin 654 lira online satış yöntemiyle çekildiğini söyledi.

Genel toplamda 214 bin 230 lira 3 kuruş para çekildiğine vurgu yapan tanık çavuş, kart hamillerinin itirazı üzerine, charge back dediğimiz, bankalara konu olan tüm itirazlara konu meblağların tümü, Senmar Trading Ltd. tarafından, peyder pey geri ödendiğini, gerek bankaların, gerekse kart hamilerinin mağduriyetinin bulunmadığını anlattı.    Tespit ettiği tüm zanlıların ikametgahlarını ve ayrıca Ahmet Sennaroğlu’nun Büyükkonuk Belediyesi’ndeki makam odasını aradığını, ancak kanunsuz herhangi bir şey tespit edemediğini kaydeden tanık çavuş, Ahmet Sennaroğlu ve Halil Sennaroğlu’nun Bafra’daki işyeri ve Ahmet Sennaroğlu’nun kullandığı kiralık araçta 5 adet İş Bankası post cihazı, 3 naylon poşet slip, kasa fişi ve gün sonu raporları, 1 adet banka dekontu ve transfer bilgilerinin bulunduğu evraka incelenmek üzere el koyduğunu ifade etti.

   Tüm zanlıların kullanımındaki cep telefonlarını incelemeye alındığını kaydeden tanık çavuş, zanlıların tutuklu bulunduğu 2 günde, 5 kişiden ifade temin edip, 2 bankaya yaptığı yazışmalardan cevap ve hesap dökümü aldığını, 1 de devlet dairesinden soruşturmayla alakalı belge tespit ettiğini ifade etti. Ahmet Barış Sağlamer, 2 farklı suçta yer alıyor    Daha önce Lefkoşa’da meydana gelen ağır bir cürüm işlemek kastıyla gizli ittifaktan tutuklanan Ahmet Barış Sağlamer’in, Lefkoşa Kaz Mahkemesi’nde bir dosya tazmin edilip teminata bağlandığını dile getiren tanık polis, Ahmet Barış Sağlamer’in iki farklı suçta yer aldığına dikkat çekti.    Öte yandan mali polis, zanlı Ahmet Barış Sağlamer’in aracında yaptığı aramada, meseleyle bağlantılı olduğu tespit edilen suçla bağlantılı olan evrakların üzerindeki yazıları kimin yazdığını tespit edebilmek için zanlılardan aldığı el yazı ve imza örneklerini incelemeye gönderdiğini kaydetti.    Yine zanlı Sağlamer’den daha önce emare alınan cep telefonunda yaptığı ilk incelemede, konu telefonda, Ahmet Sağlamer’in zanlı Ahmet Sennaroğlu ile suça ilişkin WhatsApp görüşmeleri bulunduğunu anlatan tanık çavuş, yeni temin ettiği bir ifade doğrultusunda, tüm zanlıların birlikte hareket ettikleri yönünde bulguları olduğunu dile getirdi ve kktc vatandaşı ve kktc’de yerleşik üç zanlıyı, uygun bir teminata bağlamasını istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, kktc dışına çıkmaktan men ettiği zanlıların tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koyarak, Ahmet Sennaroğlu’nu 7 bin 500 TL, Halil Sennaroğlu’nu 5 bin TL ve Ahmet Barış Sağlamer’i ise 10 bin TL nakdi teminata bağladı.

   Yargıç ayrıca Ahmet Barış Sağlamer’in Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde daha önceden teminata bağlandığını dikkate aldıktan sonra, Ahmet Sennaroğlu ve Halil Sennaroğlu lehine kktc vatandaşı 2 kefilin de 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.    Teminat şartlarını yerine getiren tüm zanlılar, ayrıca emir gereği, haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut edecekler.

332 Paylaşımlar