Güney Emekçilerinden Kermiya Geçişinde Araçlı Eylem

Kıbrıs’ın güneyinde çalılmakta olan Kıbrıslı Türklerden oluşan güney emekçileri grubu bugün sabah saatleri itibari ile Kermiya Geçiş Noktası’nda araçlı eylem yaparak seslerini hem kuzeydeki, hem de güneydeki otoritelere duyurmaya çalıştı.

Katılımın yoğun olduğu eylemde eylemciler arabaların kornalarını çalarak ve alkışlarla protesto gerçekleştirdi.

Basına açıklamalarda bulunan eylem komitesi sözcüleri, Kıbrıs’ın kuzeyinde de, güneyinde de normalleşme adımları atıldığı ve insanların işlerine geri döndüğü fakat güneyde çalışıp kuzeyde yaşayanları kimsenin düşünmediğini vurguladı.

Ayrıca çoğu emekçinin borçlu olduğunu, kendilerinin sadaka değil çalışma haklarını istediklerini vurguladılar. Bugüne kadar başbakan dahil olmak üzere çeşitli hükümet mercileri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, hem de cumhurbaşkanı ile görüştüklerini söyleyen komite sözcüleri, cumhurbaşkanının ise sorunları ile ilgili girişimde bulunacağını söylediğini, diğer bazı yetkililer ile görüşmelerde ise kendileri ile ilgilenilmediği vurgulandı.

Eylemin ardından hükümetle görüşüleceğini vurgulayan eylemciler, bir sonuç alınmazsa daha farklı eylemlere gidileceğini kaydetti.

185 Paylaşımlar