Sermaye Yanlısı AKP İktidarındaki Yeni Türkiye’de İşçi Kendini Yaktı

Sermaye yanlısı politikaları işçilerin karşısında duran, OHAL rejimini grevleri engellemek için bir fırsat olarak gören AKP iktidarı bir işçinin TBMM önünde kendini maddi sıkıntı yaşadığı gerekçesiyle yakmasına beden oldu.

Dün Meclis Hastanesi önüne elindeki benzin dolu bidon ile gelen 39 yaşındaki inşaat işçisi Sıtkı Aydın “Geçinemiyorum” diyerek benzini başından aşağı dökerek kendini ateşe verdi. Polislerin müdahalesi ile işçisin alev alan kıyafetleri söndürüldü. Hastaneye kaldırılan işçinin kafasının sol tarafında yanık olduğu tespit edildi.

Bir inşaat işçisinin kendini yaktığı Yeni Türkiye’de, 29 Aralık 2017 tarihinde işçi ve işveren sendikaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nda yeni asgari ücret 1603 lira olarak belirlenmişti. İşçi temsilcilerinin 1893 liralık asgari ücreti talebine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu “İşçilerin fedakarlık yapmasını bekliyoruz.” diyerek yanıt vermişti.

Öte yandan yeni asgari ücrete dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk ve hiçbir zaman da enflasyonun altına düşürmedik. Eline diline dursun ya, nereden nereye.” demişti.

11 Paylaşımlar