Sermayenin Kulu, Topu Yine Taça Attı: “Bu Anlayışla Sendikalaşma Mümkün Değil”

ADL Özel

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “şu andaki sendikal anlayışla” özel sektörde sendikalaşmayı “uygun bulmadığını” söyledi.

Katıldığı bir TV programında konuşan Denktaş, özel sektörde sendikalaşma talebine nasıl baktığı sorusu üzerine “Sendikal mantalite değiştiği sürece evet. Ama mevcut sendikal anlayış devam ettiği müddetçe özel sektörde sendikalaşma mümkün değil” ifadelerini kullandı.

İlk Seferi Değil

Son yıllarda hemen her hükümette görev alan ve sermaye kesimlerinin bir dediğini iki etmeyerek ülkenin içinde bulunduğu durumun baş mimarlarından olan Denktaş, özel sektörde sendikalaşma talebine halkın verdiği desteğe rağmen patronların sözünden çıkmıyor.

Daha önce de öğretmen sendikalarının toplumda yaşadığı güven kaybını fırsat bilen Denktaş, “öğretmenler bu ülkede sürekli grev yapıyor. Olan benim çocuğuma oluyor” ajitasyonu ile özel sektörde sendikalaşmaya karşı duruşunu meşrulaştırmaya çalışmıştı.

Özel Sektörde Sendikalaşma Talebi İçin “Çok Popülist Bir Yaklaşım” Demişti

Sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasını öngören yasa önerisinin ivedilikle görüşülmesinin oylandığı Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Denktaş, özel sektörde sendikalaşma talebi için “çok güzel duyulan, çok popülist bir yaklaşım” sözlerini sarf etmişti. Denktaş, “Sendikalaşma için henüz şartlar uygun değil, zamanı değil, gelişmemiş durumda olan özel sektörün sonu olur” ifadelerini kullanmıştı.

Özel sektörde sendikalaşmanın yasal olarak zorunlu olması gerektiğini, aksi halde baskı altındaki emekçilerin bu hakkı kullanamayacağını algılayamayan veya anlamamazlıktan gelen Denktaş, Meclis’te yaptığı konuşmada “ne demek zorunlu? O zaman bir yasa geçirelim, bütün vatandaşlar siyasi partilere zorunlu üye olsun” demişti.

0 Paylaşımlar