Sessizken Daha Yakışıklıydı: Özgürgün “Güney Saatini” İcat Etti

Diyalog TV’den Aytuğ Türkkan’a konuşan Hüseyin Özgürgün, günlerdir süren sessizliğinin ardından ‘güney saati’ni keşfederek aramıza geri döndü. Ülkenin Başbakanı, halkın hayatında kaos yaratan yeni saat uygulamasına tepkileri ise “Avrupa saati değil, Güney saati istiyorlar” şeklinde yorumladı.

“Avrupa saat uygulamasına geri dönüş” anlamına gelen saatlerin geri çekilmesi talebine, “Avrupa saati değil, güney saati” diyerek yeni bir zaman dilimi icat eden ve bilime tek başına kafa tutan Özgürgün, “Türkiye ile aramızda saat farkı olması teknik sorun yaratacaktır, mümkün değildir”” ifadesini kullandı.

Eylemlerin dayanağı olmadığını savunan Özgürgün, “Güney bizle neyi paylaştı. Bir GSM işini bile halledemedi.. Avrupa saati değil güney saatidir istenen… Saatte geri adım teknik olarak mümkün değil. Tamamen teknik bir mesele, siyasi bir konuya dönüştürüldü ” ifadelerini kullandı. Özgürgün’ün “teknik mesele” derken, saat uygulamasıyla, mesai ve ders başlama saatlerinde kamu-özel sektör farklılığının yarattığı sorunlardan mı bahsettiği merak ediliyor.

Özgürgün, “Sendikal haklarda bir gerileme varsa bunu anlayışla karşılayabilirim… Haklı taleplere asla sırt dönmeyiz. Altı aylık bir hükûmet ki bütçesi dahi daha geçmedi. Yollar ve altyapılar nedeniyle bir bakanı sorumlu tutmak… Uygulamadan doğan bir sıkıntı varsa anlarım ancak üç bakanın nasıl bir sorumluluktan istifası isteniyor. Ulaştırma, haberleşme ve bankacılık bu saatle teknik olarak zorunlu… Biz hükümet olarak daha büyük gerilimlere neden olmamak için tansiyonu yükseltmiyoruz. Ortaya getirilen sorun ‘saati geri al’ diye ifade ediliyor. Biz zaten çocukların karanlıkta gitmesi problemini çözdük. Saati geri al diye eylem olmaz.” dedi.

Başbakan’dan Günlerdir Haber Alınamamasının Sebebi: “Ortamın Gerilmesini İstemediğimizden…”

Özgürgün “yaşanan kaza sonrasın daha altı aylık olan hükümetin istifası isteniyor. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bütçesini bile yeni kullanmaya başlayan, projelerini gerçekleştiremeyen bu hükümeti istifaya davet ediyorlar. Yaşanan gelişmeler üzerinden bazı kesimler siyaset üretiyor. Öğrenciler istismar ediliyor. Bizim çekindiğimiz bir şey yoktur. Konuşmuyorsak ortamın gerilmesini istemediğimizdendir” şeklinde konuştu.

Özgürgün ayrıca, alınması gereken tedbirlerin hükümetin aldığına değinerek, “biz bu durum sonrasında alınması gereken tedbirleri aldık” dedi.

Üç bakanın istifa etmesinin istendiğinin sorulması üzerine ise Başbakan Özgürgün, “Bakanları ben atadım, evet bir sorumluluk olsaydı gereken yapılırdı. Fakat 6 aylık bir hükümet var ortada. Bu noktada görevden alınmaları konuşulmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

433 Paylaşımlar