Sığınma Evi Kampanyası Başladı

Bağımsızlık Yolu olarak bileşeni olduğumuz Sığınma Evi Kampanyası başladı

“25 Kasım’a kadar 25 Bin imza ile 5 Sığınma Evi” hedefi koyan kampanyanın, katkı koymak isteyen duyarlı örgütlerin katılımına açık olduğu bildirildi.

Kampanya ile ilgili olarak SORÖV tarafından yapılan bilgilendirme ise şöyle:

“SORÖV’ün çağrısı ile biraraya gelen örgüt ve aktivistlerle başlatılacağı duyurulan “25 Kasım’a kadar 25 Bin imza ile 5 Sığınma Evi” kampanyası ile ilgili olarak açık çağrı şeklinde yapılan kitle bilgilendirme toplantısının ardından ilgili paydaş ve dairelerle görüşmelerimiz başladı.

Bu bağlamda ilk ziyaretimiz Çalışma Bakanlığı’na gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan SANER ile yapılan 25.07.2016 tarihli görüşmede Bakan, sığınma evi yapmayacaklarını, bunun yerine yakın hedeflerinin Şiddet Önleme ve Danışma Merkezi’ni faal hale getirerek önleyici tedbir almak olduğunu bildirdi. Şiddete uğrayan kadınlarla ilgili sığınma evi yapılmayacaksa ne yapılacağını sorduğumuzdaysa hem Bakan hem de Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü boyun bükerek sessizliğini korudu.

SORÖV ve kampanyaya imza koyan örgütler, 27.07.2016 tarihinde Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ile görüşerek ikinci ziyaretlerini yaptı. Yapılan toplantıda sayın Manavoğlu, kampanyamız aracılığıyla yaratılacak farkındalık ve kampanya talepleri doğrultusunda açılacak olan Kadın Sığınma Evleri ile ilgili olarak güvenlik konusundaki endişelerimize cevaben Polis Genel Müdürü, sığınma evlerinin faaliyete girmesiyle güvenliğin programlı ve düzenli bir biçimde sağlanacağının garantisini verdi.

Kadın sığınma evlerinin operasyonel sorunlarının başında gelen güvenlik konusunda alınan bu taahhüt için Sayın Manavoğlu’na teşekkür ederiz. Görüşmede ayrıca, geçmiş olumsuz tecrübeler aktarılarak polis mensuplarının kadına yönelik şiddet olaylarında nasıl bir tutum sergilemeleri konusunda eğitilmeleri ve bilinçli bir şekilde olaylara müdahale etmeleri talebi de dile getirildi.

“25 Kasım’a kadar 25 Bin imza ile 5 Sığınma Evi” kampanyası çerçevesinde, gerek devlet yetkilileri gerekse örgütler ile görüşmeler devam ederken halkın ilgisi ve katılımı ile gerçekleşecek imza kampanyası da başladı. Masa açılan yerler ve kitlesel bilgilendirme ve imza toplama günleri kamuoyuna duyurulacaktır.”

48 Paylaşımlar