SİYASET KARIŞTIRMA – MUSTAFA KELEŞZADE

Türkiye’de bir katliam yaşandı  geçen hafta. Bugün daha bir haftası dolmadı.  300’den fazla ailenin ocağına ateş düştü. 300’den fazla genç artık hayal kuramayacak Soma’da. Her gün kömürden zehirlenip kanser riski taşıyamayacak.  Sevdiğine seni seviyorum diyemeyecek. Aldığı maaşla nasıl aile kuracağına dair dertlenemeyecek…

Türkiye’deki bakanlık başka ölüm yok diye duyurdu dün. İnanmak istiyorum ama ilk gün yaptıkları fazla ölüm yok açıklaması, onlara inanmamı zorlaştırıyor.

Maden çöktüğünden beri sinirimi bozan bir durum var. Birileri haz alırcasına olur olmadık yerde acımızın içine siyaset karıştırmayın diyor. Bu işin sorumlusu kim diye soruyorsun siyaset karıştırma diyor. Madenci ölümleri neden son yllarda arttı diye soruyorsun, siyaset karıştırma diyor. Ben bölye dünyayı yıkarım diyorsun, yine aynı cevap. Sokağa çıkıyor katilleri işaret edip, hesap soruyorsun, polis megafondan siyaset karıştırma acını yaşa diyor. Sanırsın ki siyaset acıya karıştırınca tadını bozan bir baharat.Halbuki siyaset bu işe biz sorular sormaya başlayınca katılmadı ki.

Siyaset bu işin hep parçasıydı. Mesela maden ocaklarının özele devredilmesi siyasi bir karardı. Soma şirketi ile hükümet arasında yakın ilişki kurup yaz kış demeden belli kesimlere bedava kömür dağıtmak da öyle. Bir maden ocağını taşeron çalıştırırken, o işi başka bir taşerona daha verebilmeyi sağlayamak da siyasidir. Mecliste SOMA ile ilgili araştırma önergesini reddetmek siyasi değil midir mesela. İnsanların  işin güvenli olmadığını bile bile düşük bir maaşa madene girebilmesini sağlayan sistemi kurmak da siyasi değil midir…

Yani uzun lafın kısası iktidarı elinde tutanlar uzun zamandır madenciler üzerinden siyaset yapıyor. Onların zaten kavramsal olarak siyaset ile derdi de yok. Siyaset o kadar kötü bir şey olsa, yapılması yanlış bir şey olsa zaten niye onlar yapsınlar ki?

Onların, yani iktidarın ve yalakalarının karşı durduğu, siyaset yapılması değil; sorgulayacak, sorular sorup, cevaplar arayacak bir siyasetin yapılması. Çünkü biliyorlar ki bu işin içine öyle bir siyaset karışırsa onların tadı kaçacak.

İşin içine karışan böylesi bir siyaset, acıyı bir o kadar da öfke ile harmanlayacaktır. O öfke ise sokakları ayağa kaldıracak ve en sonunda iktidarı o sokakta yıkacaktır.

Mustafa Keleşzade

Baraka Aktivisti

49 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply