Sol Anahtarı, Büyükkonuk Belediyesi’nin Düzenleyeceği Eko Güne Katılmayacağını Duyurdu

Sol Anahtarı, festival için yoğun uğraş veren emekçilerden özür dileyerek, her yıl hiçbir ücret talep etmeden katkı koydukları Eko Gün’e, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun şiddet eylemlerine verdiği destekten ötürü katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

Sol Anahtarı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bizler Baraka Kültür Merkezi Müzik Grubu Sol Anahtarı olarak, bugüne kadar ülkemizin neredeyse her köşesinde pekçok festivalde sahne aldık.

Özellikle belediyeler tarafından düzenlenen festivallere gerek belediye gerekse de bu festivaller için gece gündüz çalışarak iki kuruş ekmek parası kazanma derdinde olan emekçi insanlarımızla dayanışma maksadıyla tek kuruş para talep etmeden ve almadan katılıp elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. Büyükkonuk Belediyesi tarafından düzenlenen Eko Gün festivallerinde de aynı duygu ve düşüncelerle birçok kez ve gururla sahne aldık. Gerek kültürümüzün yaşatılması gerekse de bölge halkının çok değerli el emeği üretimlerinin satılması için yaptığımız bu dayanışmadan da her zaman gurur duyduk.

Bizler bugüne kadar, bizim siyasi düşüncelerimizle ve savunduğumuz ideallerle taban tabana zıt pek çok belediye başkanının organize ettiği festivallere, sırf oradaki emekçi kardeşlerimizin emeğine saygısızlık etmemek maksadıyla birçok kez icabet ettik.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ve kamu vicadınını derinden yaralayan Afrika gazetesi ve meclis önündeki faşizan eylemlere Büyükkonuk Belediyesinin verdiği açık desteği maalesef üzülerek görmekteyiz. Ahmet Sennaroğlu başkanlığındaki belediyenin bu faşizan tavırları sanatın birleştirici gücüne inanan, hak ve özgürlüklere önem veren müzisyenler olarak bizleri bazı kararlar almaya itmiştir.

Bizler Sol Anahtarı müzik grubu olarak bundan böyle Büyükkonuk Belediyesinin bu tavrı değişmediği sürece Eko Gün Festivallerine katılmama kararı almış bulunmaktayız. Bu kararı duyururken, söz konusu festival için aylar öncesinden gece gündüz çalışan tüm emekçi kardeşlerimizden de özür diliyoruz. İnsan haklarına, ifade özgürlüğüne ve tüm insani değerlere inanan sanatçıları da aynı tavrı göstermeye çağırıyoruz.”

150 Paylaşımlar