Grup Baria, Büyükkonuk Belediyesi’nin Düzenleyeceği Festivale Katılmayacağını Duyurdu

Grup Baria, Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu’nun şiddet eylemlerine verdiği destekten ötürü, belediyenin düzenlediği ve her yıl katıldıkları Eko Güe katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

Grup Baria’dan yapılan açıklama şöyle:

“Bizler GRUP BARİA olarak, bugüne kadar ülkemizin neredeyse her köşesinde pekçok festivalde sahne aldık. Özellikle belediyeler tarafından düzenlenen festivallere gerek belediye gerekse de bu festivaller için gece gündüz çalışarak iki kuruş ekmek parası kazanma derdinde olan emekçi insanlarımızla dayanışma maksadıyla katılıp elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. Büyükkonuk Belediyesi tarafından düzenlenen Eko Gün festivallerinde de aynı duygu ve düşüncelerle birçok kez ve gururla sahne aldık. Gerek kültürümüzün yaşatılması gerekse de bölge halkının çok değerli el emeği üretimlerinin satılması için yaptığımız bu dayanışmadan da her zaman gurur duyduk. Bizler bugüne kadar, bizim siyasi düşüncelerimizle ve savunduğumuz ideallerle taban tabana zıt pek çok belediye başkanının organize ettiği festivallere, sırf oradaki emekçi kardeşlerimizin emeğine saygısızlık etmemek maksadıyla birçok kez icabet ettik.
Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ve kamu vicadınını derinden yaralayan Afrika gazetesi ve meclis önündeki faşizan eylemlere Büyükkonuk Belediyesinin verdiği açık desteği maalesef üzülerek görmekteyiz. Ahmet Sennaroğlu başkanlığındaki belediyenin bu faşizan tavırları sanatın birleştirici gücüne inanan, hak ve özgürlüklere önem veren müzisyenler olarak bizleri bazı kararlar almaya itmiştir. Bizler GRUP BARİA olarak bundan böyle Büyükkonuk Belediyesinin bu tavrı değişmediği sürece Eko Gün Festivallerine katılmama kararı almış bulunmaktayız. Bu kararı duyururken, söz konusu festival için aylar öncesinden gece gündüz çalışan tüm emekçi kardeşlerimizden de özür diliyoruz. İnsan haklarına, ifade özgürlüğüne ve tüm insani değerlere inanan sanatçıları da aynı tavrı göstermeye çağırıyoruz.”

333 Paylaşımlar