Sosyal Sigortalardan Patronlara Çifte Kıyak

Patronların sigorta yatırımı yapmamasına göz yumarak daire gelirlerini azaltan sigortalar, giderlerini karşılamak için patronlardan borç alıyor. Patronlara çifte kıyak sağlayan Sigorta yönetimi, işçilere sağlık karnesi vermeyerek sağlık hakkını gasbediyor.

 

Sosyal Sigortalar Dairesi, temmuz ayı maaşlarını sorunsuz ödeyebilmek için bankalardan aldığı borçların vadesini uzatmak zorunda kaldı.

 

Devlet kefalet senedi karşılığında bir ay daha uzatılan borçların toplamı 99 milyon TL’ye ulaştı. Daire, yedi ayrı bankadan aldığı borçların vade faizinin ve komisyon oranının bir kısmını ödeme taahhüdü vererek borç vadesini uzattı.

 

Bakanlar Kurulu kararıyla vadesi uzatılan kredi borçları Resmi Gazete’de yayınlandı. Emekçinin yatırımlarını ödeyebilmek için bankalardan Milyonlarca TL’lik borç Sosyal Sigortalar Dairesi, farklı faiz ve komisyon oranlarıyla Limasol Türk Kooperatif Bankası’ndan 24.5 milyon TL, Kıbrıs Kapital Bank Ltd’den 11.5 milyon TL; Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd’den 11 milyon TL; Şekerbank (Kıbrıs) Ltd’den 3 milyon TL; Nova Bank Ltd’den 5 milyon TL; Viyabank Ltd’den 4 milyon TL ve Yakın Doğu Bank’tan 40 milyon TL’lik olarak aldığı kredinin vadesini bir ay daha uzattı. Özellikler özel sektör çalışanlarının patronlar tarafından yatırılmayan primleri Sosyal Sigortalar Dairesi’ni maaşları ödeme konusunda sıkıntıya sokuyor.

 

Patronların, çalışanların yatırımlarını yapmaması bir yana borç hesaplamasıyla taksitlendirilen yatırımlar da “Borcu Yoktur” belgesini aldıktan sonra patronlar tarafından ödenmiyor. Sosyal Sigortalar Dairesi alacaklarını tahsil etmiyor! Özel sektör çalışanlarının emeklerinin karşılığı olan primlerinin yatırılmadığı gün yüzündeyken, Sosyal Sigortalar Dairesi de alacaklarının peşine düşmüyor.

 

Patronların, ihalelere yada diğer sektörel yatırımlarını yapabilmeleri için iki dudak arasından çıkan sözle emekçilerin primleri taksitlendirilip “Borcu Yoktur” belgesini aldıktan sonra taksit primlerini yatırmadıkları bilinen bir gerçek. Ancak Sosyal Sigortalar Dairesi de patronların vermiş olduğu taksitlendirme sözünün arkasından gidip primleri toplamak için herhangi bir yaptırım uygulamıyor.

88 Paylaşımlar