Sosyalist Küba’nın COVID-19 Tıbbi Savaşı Jamaika İle Devam Ediyor

Telesurtv kaynağından alınan bilgide, Jamaika’daki Kübalı ekibin, 257 hemşire ve 145 doktor olmak üzere 434 görevliden oluştuğunu belirtti.

Küba’nın tıbbi tugayı şu anda Jamaika halkı ve hükümeti ile birlikte yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin sonucu olan Covid-19 salgınına karşı savaşıyor. İnternet ortamında Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, Küba’nın Tıbbi Tugayı (BMC) başkanı doktor Jose Armando Arronte, patojenin tehdit edilmesine yönelik sağlık önlemlerine uyan tüm işbirlikçilerin uygun sağlık durumunu doğruladı.

Arronte şu anda, Jamaika’daki tugayın 434 işbirlikçiden oluştuğunu, 257 hemşire ve 145 doktor, ülkenin dört bölgesine ve 14 cemaatine hizmet vermekte olduğunu açıkladı. Küba doktoru Prensa Latina ile yaptığı konuşmada 138 işbirlikçinin Kingston’a gelişini, Havana’daki Pedro Kori Enstitüsü’nde bulaşıcı hastalıkların, özellikle de Covid-19’un tedavisi konusunda aldıkları eğitim sonrasında, insani misyonu güçlendirdiğinden bahsetti.

BMC başkanı, yerlilerdeki yetkililerle sıkı koordinasyon halinde olduğunu ve Jamaika’nın Sağlık ve Refah Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılan önlemlerin, virüsün ülkede önemli ölçüde yayılımını önlemek için yaptığı çalışmaları kaydetti.

104 Paylaşımlar