Su Platformu: “Bu Bizim İçin Ölüm Kalım Savaşıdır”

ADL Özel

Su Platformu, bugün 10.30’da Başbakanlık önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bakanlar Kurulu’nun toplandığı sırada gerçekleştirilen basın açıklamasını, Su Platformu adına platform sözcüsü ve Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik yaptı.

Çelik, bugünkü amaçlarının hükümete bir uyarı olduğunu, bundan sonra eylemlerin dozunun yükseltileceğini belirtti. Çelik, “Bu iş burada kalmaz, bu anlaşma imzalansa bile eylemler devam edecek. Bu bizim için ölüm kalım savaşıdır” dedi.

Basın mensuplarından gelen bir soru üzerine Çelik, Su Platformu’nun bugün yeniden toplanacağını, toplantıda Pazartesi gününden itibaren eylemlerin nasıl ve nerede olacağının belirleneceğini söyledi.

Çelik, Başbakanlık önünde yaptığı basın açıklamasında, su kuyularına sayaç takılmasıyla birlikte hiçbir çiftçinin su üzerinde kullanım hakkı olmayacağını, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Sözleşmenin 2. ve 7. maddelerinin “asla kabul edilemez” olduğunu belirten Çelik, “ekonomik ve sosyal alanlarda hiç kimsenin kabul edemeyeceği” sözleşmede suyun fiyatının dahi belirlenmediğinin görüldüğünü; bunun, Kıbrıs Türkü’nün yaşam hakkı ve ekonomik faaliyetlerinin tümünün yönetimi ve işletmesinin özel şirketin iki dudağı arasında olması anlamına geleceğini belirtti.

Çelik, ihaleye çıkılıp teklif verileceği belirtilen sözleşmede suyun hangi rakamlardan alınıp satılacağının belirtilmemesini eleştirirken, “Kıbrıs Türkünün yaşam ve üretim hakkını devretmeyeceğiz” diyerek, suyun halka kurumsal bir fiyattan, kâr içermeyecek şekilde iletilmesi gerektiğini anlattı.

Hayvancılar ve narenciyecilerle ayrı ayrı bir araya gelip toplantı yapacaklarını söyleyen Çelik, ev ev köy köy gezip suyun felsefesi ve sözleşmenin ne içerdiğini hakla paylaşmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

182 Paylaşımlar