Su Platformu Elye’de Halkı Bilgilendirdi: Bölgeliler Kararlı

Yeni oluşturulan Su Platformu’nun ilk bölge toplantısı Elye’de, yaklaşık yüz kişilik bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplantı Su Platformu sözcüsü ve Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı (ZEYBİR) İrfan Çelik’in imzalanacak anlaşma metni hakkında bilgilendirmesi ile başladı. Toplantıya katılım gösteren halkın, Tc-kktc arasında imzalanmak üzere olan su anlaşmasının içeriğine dair bugüne dek yeterli bilgi edinememiş olması dikkat çekti. Çelik’in yaptığı bilgilendirme sırasında su anlaşmasının içeriğini ilk kez duyma fırsatı bulan pek çok yurttaşın anlaşmanın maddeleri karşısında duyduğu şaşkınlık, toplantının ilerleyen saatlerinde net bir tavıra dönüştü.

Toplantıda konuşan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen, bu anlaşmanın kabul edilemez olduğunu “dağımızdan daşımızdan akan yağmur suyuna el konulacak. Kimse bizim kuyularımız var, derelerimiz durmaz akar diye düşünmesin. Bu anlaşma imzalandıktan sonra yerel tüm su kaynakları özel bir şirketin elinde olacak ve su size satılacak.” sözleri ile ifade etti.

Toplantıda konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, bu anlaşma ile söz konusu suyun barış suyu değil, Sanayi Holding sürecinden beri devam eden bağımlılaştırma politikalarının ve tarihsel bir sürecin parçası olduğuna dikkat çekti. Elcil, amacın Kıbrıslı Türklere su vermek değil, onları daha da bağımlılaştırmak olduğunu ifade etti.

Toplantı genelinde bölge halkı ise, kendilerinin suya muhtaç olmadıklarını, ve neden su satın almak zorunda bırakıldıklarını sorguladı. Sahip oldukları su kaynaklarına el konulacak olmasına tepki gösteren bölgeliler, suyun halka kaç liradan satılacağının bile belli olmadığını, böyle bir ortamda pazarlıktan bile bahsedemeyeceğini dile getirdiler.

Toplantıya katılan bölge halkının ciddi bir bölümü “Reddettiğimiz suyun gelmesi değil, bu anlaşma metnidir” derken, söz konusu anlaşmanın hayata geçirilmemesi adına her türlü eylemlilikte bulunmaya hazır olduklarını belirttiler.

39 Paylaşımlar