Su Platformu Kuruldu; İlk Eylem Elye’de (Doğancı)

 Dün (17/2/16) Belediye Emekçileri Sendikası Lokali’nde gerçekleşen basın toplantısında, toplantıya katılan siyasi partiler, sendika ve örgütlerin katılımıyla oluşturulan komite bazı kararlar alarak ismini de “Su Platformu” olarak belirledi. Toplantıdan önce basına açıklama yapan platformda, konuşmayı Platform adına Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Çelik yaptı.

Gerçekleştirilecek toplantı neticesinde belirleyecekleri eylemleri gelecek hafta başında basınla paylaşacaklarını da kaydeden Çelik, Su Platformu’nun yarın akşam saat 19:00’da Elye’de (Doğancı) halkla ilk toplantısını yapacağını da dile getirdi.

Su Platformu, 17 Şubat tarihli toplantısında aşağıdaki ilkeler kapsamında birlikte hareket etmeyi kabul etmiştir:

*Su Platformu TC ve kktc Hükümetleri arasında imzalanması öngörülen su temini ve yönetimi taslak anlaşmasına karşıdır.
*Su en temel insan ve yaşam hakkıdır, özelleştirilemez.
*Su, evsel ve tarımsal kullanıma mümkün olan en düşük ve kar içermeyen fiyattan ulaştırılmalıdır.
Suyun ve su kaynaklarının yönetimi ve işletmesi

*Kamu tarafından yapılacak, su evsel kulanım için belediyelere, tarımsal kulanım için üreticilere belirlenen standartlar üzerinden kamu tarafından ulaştırılacaktır.

 Su Platformunu oluşturan örgüt ve siyasi partiler şöyle:

“Dev İş, BES, KTAMS, El-Sen, Türk Sen, ZeyBir, BKP, YKP, DKP, TDP, Basın Sen, MAGEM, Mağusa İnisiyatifi, Bağımsızlık Yolu, FEMA, Toparlanıyoruz Hareketi, Elye Patates Üreticileri Birliği, Lefke Belediyesi, Yenierenköy Belediyesi, BORAN Kültür, Lefkoşa Türk Belediyesi, KTOEÖS, Koop Sen, Baraka, KSP, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Lefkoşa Emekçiler İnisiyatifi, KTÖS”.

40 Paylaşımlar