Tabipler Birliği ve CDC Kamusal Alanlarda “Maske Takın” Önerisi Yapmıştı

Koronavirüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde, asemptomatik, yani hastalığın belirtilerini göstermeyen kişilerin de hastalığı yayabildiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Hastalığın yayılmasını önleyen sosyal mesafe tedbirinin yanında ise Tabipler Birliği’nin uluslararası bir sağlık örgütü olan CDC’nin de onaylamış olduğu maske kullanma önerisi de var.

Ayrıca bugün Koronavirüs ile herkesin üzerine düşeni yapması çağrısını yineleyen Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli de, maske takılması ve sosyal mesafe kuralına uylması gerektiğini vurguladı.

“Maskesiz Sokağa Çıkma”

Öte yandan İspanya’nın Valencia şehrinde virüsten korunmak için ‘Maskesiz Sokağa Çıkma’ çağrıları yapılıyor. İspanya’nın Valencia şehrinde maske farkındalığını artırmak için pek çok kişi özel bir fotoğraf karesinde buluştu.

El yapımı veya üretilmiş maskelerle mesaj veren İspanyolar,  hem kendi ülkelerinde, hem de dünyada salgınla mücadele eden tüm insanlığa yeniden çağrı yaptı: Maskesiz Sokağa Çıkma.

CDC’nin Kumaş Yüz Maskeleri Hakkında Bildirimi, Kumaş Yüz Kaplamalarının Özellikle Toplum Tabanlı Bulaşım Olabilecek Önemli Alanlarda Kullanımı Hakkında Tavsiye

“CDC, yeni koronavirüsün ABD’ye yayılmasını ve etkilerini araştırmaya devam etmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalardan, koronavirüs hastalarının önemli bir kısmının semptomları olmadığını (“asemptomatik”) ve sonunda semptom geliştirenlerin (“pre-semptomatik”) bile semptom göstermeden önce virüsü başkalarına aktarabildiğini biliyoruz.

Bu da, virüsün yakınlarda etkileşime giren insanlar (örneğin, konuşma, öksürme veya hapşırma) arasında yayılabileceği anlamına gelir; bu insanlar semptom göstermiyor olsalar bile. Bu yeni kanıtlar ışığında, CDC, diğer sosyal uzaklaşma önlemlerinin sürdürülmesinin zor olduğu kamu ortamlarında (örneğin marketler ve eczaneler) kumaş yüz kaplamaları giyilmesini tavsiye ediyor. Virüsün yayılmasını yavaşlatmak için 2 metrelik sosyal mesafeyi korumanın önemini vurgulamak elzemdir.

CDC, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve virüsü bilmeden taşıyan kişilerin başkalarına bulaşmasını önlemek için basit kumaş yüz kaplamalarının kullanımını tavsiye ediyor. Ev eşyalarından şekillendirilmiş veya evde düşük maliyetle ortak malzemelerden yapılmış kumaş yüz kaplamaları, ek bir gönüllü halk sağlığı önlemi olarak kullanılabilir.

Tavsiye edilen kumaş yüz kaplamaları cerrahi maske veya N-95 solunum cihazı değildir. Bunlar, mevcut CDC kılavuzluğunda önerildiği gibi, sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için ayrılmaya devam etmesi gereken kritik malzemelerdir.

Bu, koronavirüsün yayılmasını yavaşlatma konusundaki ulusal çabamızın temel taşı olmaya devam etmektedir. Uygun halk sağlığı önlemlerine ilişkin kanıtlar gelişmeye devam ettikçe CDC ek önerilerde bulunacaktır.


203 Paylaşımlar