Taciz düşmanı(!) elitist, bu kontra sana!-Yusuf Özgü Sertel

Son zamanlarda yaşanan taciz ve tecavüz olaylarını, halkın plajlara (anayasal hakkı olan) ücretsiz girmesiyle ilintilendirerek, kendi ırkçılığının ve göçmen düşmanlığının örtük dışa vurumunu yapanlara, aşağıda bir küçük kontram var.

Yaşanan, istenmedik ve kapitalist sistemin ataerkil karakteri gereği ürettiği bu toplumsal adli vakaların tüm günahını,  yine mevcut sistemin yapısal sorunu sonucu doğduğu yerden uzak diyarlarda ekmeğinin peşinde koşan; barınacak, doyacak yani hayatını insanca yaşayabilecek koşullar yaratmaya çalışan  göçmenlere yıkmak da neyin nesi?

Bir de tamamen ötekileştirme ve kendini seçkin konuma oturtmanın sonucu olarak, deniz keyfi yaşayabilmenin ücretsiz oluşuna karşı ortaya konan yukarıdan tavırlar..

Neymiş efendim..

İşletmelerin yasadışı olarak uyguladığı fahiş fiyatlar kadınların tacize karşı güvencesi imiş…

Yani ne diyor bize burada elitist arkadaş..

Alım gücü yüksek olan, bu fahiş fiyatları ödeyebilen kesimler tacizde bulunmuyormuş ..

Ama benim için onur sebebi olan ama elitist kişi için sıradanlık, aşağılık anlamı taşıyan “amele” bu ücreti ödeyemediğinden olası taciz vakaları en azından filtreden geçiyormuş..

Bıyıklıların, göbeklilerin beğenen bakışlarına maruz kalmak istemiyormuş ..

Alım gücü düşük ya! Deniz kıyafeti, dış görünüşü de iyi değilmiş hani diyor elitist..

Ah onun ne haddine beğenmek ahh. Ne haddine ?

Beni beğenecekse, mümkünse en azından orta direk, kılık kıyafeti kabullenebileceğim şekilde olan beğensin diyor elitist..

Elinden gelse göçmenleri gettolara kapatacak, yalnız plajlar değil tüm kamusal alanları özelleştirip ücrete tabi tutacak ki, kendi suni seçkin alanında; “ben seçkinim” algısını yeniden üretebilsin bizim elitist.

Ve bunu da “kadınlar tacize mi uğrasın”, “sokaklarda yürüyemez hale geldik” argümanlarıyla rasyonalize edecek bizim elitist.

Ama şu kontraya maruz kaldığında da sus pus olacak bizim “taciz düşmanı” elitist.

Kontra: Peki, gelir düzeyi düşük kadınlar, illegal olarak ücretli hale getirilen, “korunaklı”-“filtrelenmiş” plajlara değil de ücret ödeyemediğinden ücretsiz ”korunaksız”-“filtrelenmemiş” plajlara giden “tacizcilerle”(elitistin nitelemesiyle) birlikte denize gitmek zorunda kalıp tacize mi maruz kalsın ?

Hadi bana cevap yaz…

Ama beni ikna edemezsen git kendine bir sığınak bul sen. E mi ?

Yusuf Özgü Sertel

Bağımsızlık Yolu

46 Paylaşımlar